Salon klasyczny w bloku

Salon klasyczny charakteryzuje się symetrią, minimalizmem i zamiłowaniem do tradycji. Dominują w nim ciepłe tonacje kolorystyczne — biele, beże, szarości i brązy, a także drewniane meble i eleganckie dodatki. Styl klasyczny najlepiej prezentuje się we wnętrzach o dużym metrażu. Mimo to salon klasyczny w bloku również może budzić pozytywne wrażenia.

Salon klasyczny w bloku
Źródło zdjęć: © iStock.com | jodiejohnson

28.09.2018 | aktual.: 28.09.2018 15:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Styl klasyczny — cechy charakterystyczne

Styl klasyczny w architekturze wnętrz bywa również określany mianem stylu tradycyjnego i stylu angielskiego. Jest on ponadczasowy, uniwersalny i zawsze modny. Styl ten charakteryzuje się zamiłowaniem do tradycji, które przejawia się wzorowaniem się na wnętrzach z minionych epok. Domy i mieszkania, utrzymane w stylu klasycznym, cechuje: symetria, prostota, równowaga i wyraźny duch dawnych czasów. W salonach klasycznych dominują jasne kolory — biele, beże i odcieni szarości, żywsze kolory pojawiają się w dodatkach. Bardzo ważne, by przy urządzaniu wnętrza w stylu klasycznym, kierować się umiarem, ponieważ bardzo łatwo przesadzić i uzyskać muzealny efekt. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrz powinny ze sobą współgrać i tworzyć harmonijną całość.

Salon klasyczny w bloku — czy to dobry pomysł?

Styl klasyczny może w pełni rozkwitnąć w przestronnych pomieszczeniach, co nie oznacza, że należy zrezygnować z urządzenia mieszkania w bloku w tym stylu. Co prawda, osoby, które decydują się na salon klasyczny w bloku, mają nieco utrudnione zadanie — zwłaszcza jeśli chodzi o dobór mebli i dodatków. Małe, zamknięte przestrzenie bardzo łatwo zagracić niepotrzebnymi przedmiotami.

Meble do salonu w stylu klasycznym

Meble do salonu klasycznego w bloku powinny być wykonane z naturalnych materiałów: drewna, skóry i kamienia. Przy czym nie mogą one być zbyt duże, ponieważ przytłoczą niewielkie wnętrze swoim rozmiarem. Obowiązkowo, w salonie klasycznym musi znaleźć się sofa z naturalnego drewna ze skórzanymi obiciami. Taki mebel jest niezwykle elegancki i jeśli dysponujemy dużym salonem, możemy go uzupełnić o fotele lub krzesła z tego samego zestawu. W niewielkich wnętrzach niezbyt dobrym pomysłem jest budowanie kontrastu przez połączenie białych ścian i mebli z ciemnego drewna. Takie rozwiązanie może optycznie zmniejszyć pomieszczenie. W salonie klasycznym znajdą zastosowanie meble antyczne, a także meble stylizowane na stare. Jest to opcja szczególnie atrakcyjna dla osób, które lubią odwiedzać targi staroci i polować na okazje. Urządzając salon w stylu klasycznym, warto mieć na uwadze, że bardzo łatwo przesadzić i zamiast wnętrza eleganckiego, możemy otrzymać wnętrze o charakterze muzealnym.

Dodatki do salonu klasycznego

Salon klasyczny w bloku rządzi się nieco innymi prawami niż salon klasyczny w dużym domu jednorodzinnym. W tym drugim mamy znacznie większą swobodę w zakresie umeblowania i dobierania dodatków. Salon klasyczny w bloku powinien być utrzymany w jasnej tonacji kolorystycznej. Zamiast dużego dębowego stołu, można wybrać mały stolik kawowy. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w salonie klasycznym luster w ozdobnych ramach. Lustra te optycznie powiększą pomieszczenie, a także nadadzą mu eleganckiego charakteru. Przy urządzaniu małego salonu bardzo ważne jest, by dodatki były jasne lub ewentualne pastelowe.

Komentarze (0)