Salon klasyczny w bloku

Salon klasyczny w bloku
Źródło zdjęć: © iStock.com | jodiejohnson

28.09.2018 13:02, aktual.: 28.09.2018 15:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Salon klasyczny charakteryzuje się symetrią, minimalizmem i zamiłowaniem do tradycji. Dominują w nim ciepłe tonacje kolorystyczne — biele, beże, szarości i brązy, a także drewniane meble i eleganckie dodatki. Styl klasyczny najlepiej prezentuje się we wnętrzach o dużym metrażu. Mimo to salon klasyczny w bloku również może budzić pozytywne wrażenia.

Styl klasyczny — cechy charakterystyczne

Styl klasyczny w architekturze wnętrz bywa również określany mianem stylu tradycyjnego i stylu angielskiego. Jest on ponadczasowy, uniwersalny i zawsze modny. Styl ten charakteryzuje się zamiłowaniem do tradycji, które przejawia się wzorowaniem się na wnętrzach z minionych epok. Domy i mieszkania, utrzymane w stylu klasycznym, cechuje: symetria, prostota, równowaga i wyraźny duch dawnych czasów. W salonach klasycznych dominują jasne kolory — biele, beże i odcieni szarości, żywsze kolory pojawiają się w dodatkach. Bardzo ważne, by przy urządzaniu wnętrza w stylu klasycznym, kierować się umiarem, ponieważ bardzo łatwo przesadzić i uzyskać muzealny efekt. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrz powinny ze sobą współgrać i tworzyć harmonijną całość.

Salon klasyczny w bloku — czy to dobry pomysł?

Styl klasyczny może w pełni rozkwitnąć w przestronnych pomieszczeniach, co nie oznacza, że należy zrezygnować z urządzenia mieszkania w bloku w tym stylu. Co prawda, osoby, które decydują się na salon klasyczny w bloku, mają nieco utrudnione zadanie — zwłaszcza jeśli chodzi o dobór mebli i dodatków. Małe, zamknięte przestrzenie bardzo łatwo zagracić niepotrzebnymi przedmiotami.

Meble do salonu w stylu klasycznym

Meble do salonu klasycznego w bloku powinny być wykonane z naturalnych materiałów: drewna, skóry i kamienia. Przy czym nie mogą one być zbyt duże, ponieważ przytłoczą niewielkie wnętrze swoim rozmiarem. Obowiązkowo, w salonie klasycznym musi znaleźć się sofa z naturalnego drewna ze skórzanymi obiciami. Taki mebel jest niezwykle elegancki i jeśli dysponujemy dużym salonem, możemy go uzupełnić o fotele lub krzesła z tego samego zestawu. W niewielkich wnętrzach niezbyt dobrym pomysłem jest budowanie kontrastu przez połączenie białych ścian i mebli z ciemnego drewna. Takie rozwiązanie może optycznie zmniejszyć pomieszczenie. W salonie klasycznym znajdą zastosowanie meble antyczne, a także meble stylizowane na stare. Jest to opcja szczególnie atrakcyjna dla osób, które lubią odwiedzać targi staroci i polować na okazje. Urządzając salon w stylu klasycznym, warto mieć na uwadze, że bardzo łatwo przesadzić i zamiast wnętrza eleganckiego, możemy otrzymać wnętrze o charakterze muzealnym.

Dodatki do salonu klasycznego

Salon klasyczny w bloku rządzi się nieco innymi prawami niż salon klasyczny w dużym domu jednorodzinnym. W tym drugim mamy znacznie większą swobodę w zakresie umeblowania i dobierania dodatków. Salon klasyczny w bloku powinien być utrzymany w jasnej tonacji kolorystycznej. Zamiast dużego dębowego stołu, można wybrać mały stolik kawowy. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w salonie klasycznym luster w ozdobnych ramach. Lustra te optycznie powiększą pomieszczenie, a także nadadzą mu eleganckiego charakteru. Przy urządzaniu małego salonu bardzo ważne jest, by dodatki były jasne lub ewentualne pastelowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także