Salon klasyczny — wystrój

Styl klasyczny w architekturze wnętrz charakteryzuje się elegancją i funkcjonalnością. Wnętrza utrzymane w tym stylu są wyrafinowane, a każdy element dekoracyjny — dobrze przemyślany i wkomponowany w całość. W salonie klasycznym dominują: biele, beże i szarości, w dodatkach może pojawić się również złoto i srebro. Meble powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, najlepiej naturalnych. W grę wchodzi drewno, kamień, skóra i perskie dywany. Wystrój salonu klasycznego niekiedy błędnie kojarzy się ze stylem muzealnym.

Salon klasyczny — wystrój
Źródło zdjęć: © iStock.com

24.09.2018 | aktual.: 24.09.2018 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Styl klasyczny — cechy charakterystyczne

Styl klasyczny w architekturze wnętrz odwołuje się do tradycji i stylów dominujących w minionych epokach. Niekiedy traktowany jest on jako synonim stylu angielskiego. Podstawowe cechy charakteryzujące styl klasyczny to: symetria, prostota, równowaga i odwołanie do tradycji. Styl klasyczny to styl ponadczasowy, który nigdy nie wychodzi z mody. We wnętrzach urządzonych w tym stylu dominują ciepłe barwy — biel, beże i szarości.* Przy urządzaniu salonu klasycznego ważna jest prostota, klasa i elegancja*. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrz powinny ze sobą współgrać i tworzyć harmonijną całość. Z tego powodu nie należy przesadzać z meblami i dodatkami, ponieważ bardzo łatwo o przerysowany, muzealny efekt. W salonie w stylu klasycznym powinny dominować meble i dodatki z górnej półki, czyli takie o bardzo dobrej jakości. Podstawą są naturalne materiały — drewno, skóra i kamień, które mogą pojawić się w różnych konfiguracjach. Warto przy tym podkreślić, że styl klasyczny najlepiej prezentuje się w dużych i przestronnych pomieszczeniach.

Meble do salonu w stylu klasycznym

Meble w stylu klasycznym to meble, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów, zwykle naturalnych: drewna, skóry i kamienia. W salonie klasycznym mile widziana jest sofa z naturalnego drewna ze skórzanymi obiciami, która jest niezwykle elegancka. Oprócz tego do salonu należy wstawić stół, komodę i krzesła, które powinny pochodzić z tej samej kolekcji, co sofa. Dobrym pomysłem jest stworzenie zestawienia na zasadzie kontrastu, które będą tworzyć białe ściany i meble z ciemnego drewna. Styl klasyczny świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które lubią antyki i z chęcią odwiedzają targi staroci. W salonie klasycznym mile widziane są meble z poprzednich epok. Przy czym warto pamiętać, że powinny pochodzić one z jednego okresu historycznego. Połączenie mebli ludwikowskich z wiktoriańskimi nie jest zbyt dobrym i trafionym pomysłem.

Dodatki w stylu klasycznym

W salonie klasycznym dużą rolę odgrywają dodatki, które powinny być utrzymane złotym lub srebrnym kolorze. Mogą pojawić się także beże, brązy i szarości. Z całą pewnością należy zrezygnować z elementów dekoracyjnych o intensywnych barwach, ponieważ mogą one sprawić, że nasze wnętrze zamiast elegancji, nabierze charakteru — kiczowatego i jarmarcznego.* Podobnie jak w meblach, tak i w dodatkach w salonie klasycznym dominują naturalne materiały*. Z powodzeniem można wykorzystać także tapety o pastelowych kolorach z drobnymi, wytłaczanymi wzorami. Przy wyborze dodatków ważny jest nie tyle kolor, ile ich forma. Największym powodzeniem wśród amatorów stylu klasycznego cieszą się: obrazy na ścianę, dywany, lampy i poduszki w stonowanych barwach. Nieodłącznym atrybutem każdego wnętrza w stylu klasycznym jest żyrandol, który powinien być wyjątkowo ozdobny, a przy tym niekiczowaty.

Komentarze (2)