Salon klasyczny z kominkiem

Styl klasyczny charakteryzuje się niewymuszoną elegancją, idącą w parze z funkcjonalnym wykorzystaniem przestrzeni. Każdy element wyposażenia wnętrz klasycznych jest starannie dobrany i przemyślany. Jednym z atrybutów salonu klasycznego jest kominek, który nadaje wnętrzu przytulnego i wytwornego klimatu.

Salon klasyczny z kominkiem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Styl klasyczny — cechy charakterystyczne

Styl klasyczny, nazywany również stylem tradycyjnym, nawiązuje do trendów z poprzednich epok. Charakteryzuje się symetrią, prostotą, elegancją i funkcjonalnością. Każdy element wyposażenia wnętrz w salonie klasycznym musi być starannie przemyślany. W stylu tym nie ma miejsca na przypadkowość — wszystko ma swoje miejsce i uzasadnienie. Na korzyść wnętrz urządzonych w tym stylu działa to, że są one ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Przy wybieraniu mebli i dodatków do salonu klasycznego należy zachować umiar, ponieważ bardzo łatwo przesadzić i zamiast gustownego pomieszczenia, można otrzymać wnętrze w klimacie muzealnym. W salonie klasycznym prym powinny wieść wysokiej jakości meble, najlepiej drewniane. Oprócz tego może pojawić się skóra i kamień (w ciepłych tonacjach kolorystycznych).

Meble w stylu klasycznym

W salonach klasycznych dominują meble, wykonane z naturalnych materiałów: drewna i kamienia. W dużych wnętrzach mile widziany jest narożnik z ciemnego lakierowanego drewna, obity wysokiej jakości skórą. Oprócz tego do kompletu można dobrać fotele i stolik kawowy (obowiązkowo w takim samym kolorze drewna, co narożnik). W salonach klasycznych bardzo dobrze prezentują się antyki, co z pewnością zadowoli fanów targów staroci.

Kominek do salonu klasycznego

Kominek w salonie pełni dwie podstawowe funkcje — ogrzewa pomieszczenie, a także je dekoruje. W domach jednorodzinnych jest on niemal standardowym wyposażeniem pokoju dziennego. Coraz częściej zaczyna się on pojawiać również w mieszkaniach, zwłaszcza w tych o sporym metrażu. Przy wyborze kominka należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego typ, bowiem to od tego czynnika zależy to, jak dużo daje ciepła i jak się prezentuje.

Najpopularniejsze kominki do salonu to:

  • Kominek otwarty, który charakteryzuje się murowanym, ceglanym paleniskiem. Prezentuje się bardzo efektownie, jednak zużywa on dużo drewna, a do pomieszczenia trafia zaledwie 20% energii. Ponadto kominek otwarty może być niebezpieczny. Z tego pomysłu należy zrezygnować wówczas, gdy mamy dzieci i zwierzęta.
  • Kominek z wkładem, który charakteryzuje się dużą ergonomicznością — zwłaszcza jeśli postawimy na wkład w postaci płaszcza wodnego, podłączony do centralnego ogrzewania.
  • Biokominek, który świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie tradycyjnego kominka.
  • Kominki kaflowe, które są najbardziej tradycyjnymi kominkami, świetnie wpasowującymi się we wnętrza w stylu rustykalnym. Wadą tego rozwiązania jest cena — kominki kaflowe nie dość, że są stosunkowo trudno dostępne, to jeszcze bardzo drogie.

Dodatki w stylu klasycznym

Osoby, które zdecydowały się na wystrój salonu w stylu klasycznym, nie mają dużego pola do popisu, jeśli chodzi o dodatki. Jak już wspomniano aranżacje w tym stylu, powinny być starannie przemyślane. Wszelkie przedmioty o funkcji dekoracyjno-użytkowej w stylu klasycznym powinny być utrzymane w ciepłej tonacji kolorystycznej. Dobrze sprawdzą się beże, brązy i szarości. Z powodzeniem można zastosować również dodatki ze złotymi i srebrnymi akcentami. Nie należy przy tym zapominać, że w salonie w stylu klasycznym powinny dominować dodatki tradycyjne z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się:

  • Obrazy na ścianę z motywem florystycznym.
  • Lampy stojące z materiałowym abażurem.
  • Dywany jednokolorowe i dywany o tradycyjnych wzorach (najlepiej wełniane).
  • Poduszki w stonowanych kolorach.
  • Grube zasłony lniane lub bawełniane.
  • Figurki porcelanowe.
  • Drewniane ramki na zdjęcia.
  • Duże świece.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)