Blisko ludziSkandaliczna kartka na przystanku. Przed takim nacjonalizmem ostrzegają wszyscy

Skandaliczna kartka na przystanku. Przed takim nacjonalizmem ostrzegają wszyscy

Obrzydliwe "ogłoszenie" pojawiło się na jednym z warszawskich przystanków
Obrzydliwe "ogłoszenie" pojawiło się na jednym z warszawskich przystanków
Źródło zdjęć: © East News
Aleksandra Kisiel
18.09.2020 10:13

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych pokazał obrzydliwe "ogłoszenie", które ktoś zamieścił na jednym z warszawskich przystanków autobusowych. Pełna wulgaryzmów kartka propagowała nacjonalizm i nawoływała do zbrodni na tle rasowym.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych ma pełne ręce roboty. Nacjonalistyczne sentymenty, coraz wyraźniej obecne w polskim życiu publicznym, ale też w wypowiedziach zwykłych Polaków, ksenofobiczne poczynania rządzących, wykluczające, dyskryminujące praktyki samorządów lokalnych, które ogłaszają kolejne gminy "strefami wolnymi od LGBT", są bardzo groźne.

Jawny rasizm na przystanku

Niektóre z tych zachowań są wręcz nielegalne, bo w świetle polskiego prawa nie wolno nawoływać do nienawiści czy podjudzać do zbrodni na tle narodowościowym, rasowym, kulturowym, etc. Nie wolno też propagować ideologii faszystowskich i nazistowskich.

W kraju, który został zdewastowany w czasie II Wojny Światowej, który stracił kilka milionów obywateli z powodu nazistowskiej ideologii, pamięć o tamtych zbrodniach, okrucieństwie powinna być nadal żywa. Ale jak konkludują na Facebooku przedstawiciele OMZRiK, "szczepionka II Wojny Światowej przestała działać, kolejne pokolenia nie pamiętają i nie rozumieją, czym był Holocaust. Powtarzają bezmyślnie hasła rodem z nazistowskiej propagandy. O zdrajcach rasy, o tych, którzy nie są ludźmi".

Na fanpejdżu organizacji pojawiło się zdjęcie obrzydliwego "ogłoszenia" o jawnie rasistowskim przekazie. Jego anonimowy autor, bądź autorka, wyraża pogląd, iż związki z czarnoskórymi są "zdradą narodu i białej rasy, która karana będzie szubienicą". W wulgarnych słowach wyraża pogląd o wyższości białych i przedstawia dość pokrętną wizję honoru.

Ustalenie, kto jest autorem tekstu, będzie niezwykle trudne. A tylko znając tożsamość rasisty, można byłoby złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa, którym niewątpliwie jest grożenie śmiercią innym, ze względu na związki, w jakie wstępują.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (187)
Zobacz także