Skórzane torebki - jak o nie dbać

Skórzane torebki - jak o nie dbać

Skórzane torebki - jak o nie dbać
Źródło zdjęć: © iStock.com | iStock
12.02.2018 15:08, aktualizacja: 15.02.2018 16:48

Klasyczna, ponadczasowa i funkcjonalna – elegancka skórzana torebka to dodatek, którego nie powinno zabraknąć w kobiecej szafie. Podobnie jak zamszowe botki czy kozaki z nubuku, skórzana torebka powinna być odpowiednio pielęgnowana, dzięki czemu na długo zachowa swój piękny wygląd. Jak prawidłowo o nią dbać, aby mogła służyć swojej właścicielce przez lata?

Dlaczego warto zainwestować w skórzaną torebkę?

Skórzane torebki to przede wszystkim ponadczasowy wybór. Nigdy nie wychodzą z mody, są bardzo szykowne i znakomicie sprawdzają się jako efektowny dodatek do wielu stylizacji – zarówno eleganckich, biznesowych, jak i luźnych, typowo casualowych.

Listonoszki, kuferki, kopertówki – bogactwo dostępnych fasonów zachwyca i daje pewność, że każda, nawet najbardziej wymagająca miłośniczka mody, z łatwością znajdzie dla siebie model na każdą okazję.

Co więcej, odpowiednia pielęgnacja sprawi, że kupiona torebka będzie wspaniałym dopełnieniem wizerunku kobiety, niezależnie od modowych trendów.

Naturalna skóra jest materiałem bardzo wytrzymałym, a jednocześnie miękkim, rozciągliwym i przewiewnym, który łatwo wraca do pierwotnej formy. Wysokogatunkowa skóra naturalna nie pęka i nie ulega przetarciom tak szybko, jak choćby skaj. Jest także odporna na duże obciążenia, w związku z czym stanowi idealny materiał do produkcji torebek.

Skóra naturalna jest jednym z surowców, który nie wywołuje reakcji alergicznych, czego nie można powiedzieć o modelach wykonanych z materiałów syntetycznych. Torebka noszona jest blisko ciała, a kobiety wielokrotnie dotykają jej w ciągu dnia, dlatego zwłaszcza panie, które mają skłonność do alergii, powinny inwestować wyłącznie w modele wykonane z wysokogatunkowej skóry naturalnej.

Torebki ze skóry lakierowanej

Torebki ze skóry lakierowanej są świetnym urozmaiceniem ciepłych, zimowych ubrań – szczególnie dobrze sprawdzają się w duecie z czarnymi, beżowymi oraz brązowymi płaszczami, ale doskonale prezentują się także w nieco lżejszym wydaniu, np. z letnimi sukienkami czy cygaretkami i gładkimi
t-shirtami. Lakierowane torebki pasują do zdecydowanej większości ubrań, zawsze wyglądają elegancko i dodają blasku każdej stylizacji.

Skóra lakierowana nie tylko wygląda doskonale, ale jest także zawsze modna i bardzo łatwa w pielęgnacji. Z reguły jest również odporna na brud - wystarczy jedynie od czasu do czasu przecierać ją wilgotną szmatką.

Torebki ze skóry lakierowanej są sztywne i nie posiadają tak miękkiego chwytu jak np. modele ze skóry licowej. Co ważne, nie potrzebują olejowania i natłuszczania – wyjątkiem są specjalne preparaty przeznaczone do zmiękczania skór lakierowanych.

Najczęstszym uszkodzeniem widocznym na torebkach tego typu, są mikropęknięcia (mogą powiększać się wraz z użytkowaniem modelu), które pojawiają się w wyniku zagniatania skóry.

*Torebki ze skóry licowej *
Torebka z wysokogatunkowej skóry licowej to już ponadczasowy hit mody damskiej, którego nie może zabraknąć w garderobie prawdziwej elegantki. Stanowi znakomite dopełnienie stylizacji typowo biurowych, wieczorowych, a także luźnych i casualowych outfitów.

Skóra licowa jest bardzo delikatna i miękka w dotyku. Z uwagi na fakt, że jest wytrzymała, odporna na zabrudzenia i wilgoć, znakomicie nadaje się nie tylko na torebki, ale również na obuwie jesienno-zimowe.

Naturalna skóra licowa charakteryzuje się odpowiednio wyprawianą wierzchnią warstwą o delikatnej i gładkiej strukturze. Poddawana jest procesowi tzw. licowania, które podnosi walory estetyczne torebek oraz nadaje im wyjątkowego, szlachetnego charakteru.

Zabrudzoną torebkę wystarczy przetrzeć za pomocą wilgotnej bawełnianej szmatki, ale można również użyć specjalnych środków do czyszczenia skóry licowej. Całkowicie wysuszoną torebkę warto natłuścić kremem, woskiem lub innych preparatem przeznaczonym do pielęgnacji tego rodzaju skóry – jest to niezwykle ważne, ponieważ bez umiejętnego natłuszczania, skóra może stać się zbyt sucha, a tym samym podatna na zarysowania, pęknięcia i wchłanianie wilgoci.

Torebki z zamszu

Zamsz, to szczególny rodzaj skóry, który należy pielęgnować bardzo umiejętnie, gdyż łatwo można popełnić błąd. Panie powinny pamiętać przede wszystkim o tym, że do zamszu nie można stosować tradycyjnych kremów oraz past przeznaczonych do pielęgnacji skór licowych.

Do impregnacji zamszowych torebek, zaleca się stosowanie środków o właściwościach wodoodpornych - ich użycie może prowadzić do nieznacznego przyciemnienia koloru skóry, jednak jest to zjawisko normalne.

Skórzane torebki – dodatkowe porady pielęgnacyjne

Istnieje szereg zaleceń dotyczących prawidłowej pielęgnacji skórzanych torebek.

• Zabezpieczanie przed brudem i wilgocią

Bezpośrednio po zakupie nowej torebki, warto spryskać ją profesjonalnym impregnatem w sprayu, dzięki czemu zostanie skutecznie zabezpieczona nie tylko przed deszczem czy śniegiem, ale także przed otarciami. Co więcej, odpowiednio zaimpregnowana torba wolniej się brudzi, a jeśli przez przypadek ktoś wyleje coś na nią, można zyskać kilka sekund, żeby ją oczyścić, zanim skóra zostanie trwale zaplamiona.

• Kosmetyczka

Wszelkie przybory do makijażu, długopisy oraz inne plamiące przedmioty, warto nosić zapakowane oddzielnie, np. w kosmetyczkę – tym sposobem można uniknąć pobrudzenia podszewki, ale łatwiej również będzie znaleźć wszystkie potrzebne drobiazgi.

• Delikatne czyszczenie

Panie, które mają w swojej szafie przynajmniej jedną skórzaną torebkę, powinny pamiętać o tym, aby od czasu do czasu odwracać ją do góry dnem i wytrzepać. Można również delikatnie oczyścić ją odkurzaczem, wykorzystując do tego celu końcówkę z małą szczotką. Na koniec, wystarczy przetrzeć wnętrze bawełnianą ściereczką, zaś wierzch – wilgotną chusteczką przeznaczoną do pielęgnacji skóry dzieci. Na koniec, po kilku minutach należy nałożyć preparat do konserwacji naturalnej skóry licowej.

Większość plam widocznych na torebce, można z łatwością usunąć, używając wody z kilkoma kroplami octu, jednocześnie pamiętając o tym, aby nie doprowadzić do nadmiernego przemoczenia materiału.

Skórzane torebki (w szczególności wykonane z zamszu), warto także czyścić za pomocą profesjonalnych środków, dostępnych np. w formie balsamu (na bazie wosku i oleju mineralnego) czy pianki, która skutecznie usuwa brud, odświeża kolor i pielęgnuje skórę.

• Uwaga na jeans

Podczas codziennego użytkowania jasnej, skórzanej torebki, należy pamiętać o tym, aby miała możliwie jak najmniejszy kontakt z jeansem, który łatwo może ją zabrudzić. Listonoszka noszona na ramieniu, ocierająca się o jeansy, narażona jest na powstawanie nieestetycznych, ciemnych smug.

Czy wiesz, że…
jasną torebkę możesz delikatnie wyczyścić za pomocą zwykłej gumki do ścierania?

Prawidłowe przechowywanie torebek

Nieużywane torebki należy prawidłowo przechowywać, dzięki czemu nie zniszczą się i zachowają swój pierwotny kształt. Skórzane torebki najlepiej przechowywać w miejscu, w którym są skutecznie chronione przed promieniowaniem UV. Jeżeli torebka jest wilgotna, należy włożyć do jej wnętrza zgniecione papiery i pozostawić ją do wyschnięcia.

Dobrym pomysłem jest także przechowywanie torebek w specjalnych pokrowcach lub bawełnianych woreczkach, dzięki czemu pozostaną czyste i nie będą narażone np. na wnikanie kurzu w pory skóry. Prawidłowa wentylacja jest bardzo ważna dla pięknego wyglądu torebki, w związku z czym odradza się stosowanie foliowych pokrowców, które uniemożliwiają skórze „oddychanie”. Nieużywane torebki warto także wypychać np. papierami, aby podczas przechowywania zachowały swój piękny kształt.

Elegancka skórzana torebka to nieodłączny element kobiecego stroju. Jest nie tylko bardzo praktycznym dodatkiem, ale przede wszystkim świetnym dopełnieniem zarówno codziennych, jak i wieczorowych outfitów. Modele wykonane z wysokogatunkowej skóry naturalnej, nie tylko doskonale się prezentują, ale są też bardzo wytrzymałe. Warto jednak pamiętać o tym, że jedynie dzięki umiejętnej pielęgnacji, na długo zachowają swój perfekcyjny wygląd.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także