ModaSkurczony lub rozciągnięty sweter? Możesz go uratować tymi domowymi sposobami

Skurczony lub rozciągnięty sweter? Możesz go uratować tymi domowymi sposobami

Skurczony lub rozciągnięty sweter? Możesz go uratować tymi domowymi sposobami
Źródło zdjęć: © Fotolia
Monika Zonenberg
09.10.2017 10:47, aktualizacja: 09.10.2017 14:42

Chyba każdy z nas przeżył ten przykry moment, kiedy sweter wyciągnięty z pralki, bądź zdjęty z kaloryfera, nie nadawał się do noszenia. Skurczony lub rozciągnięty łatwo traci swój kształt, gdy nieprawidłowo się z nim obchodzimy. Na szczęście są proste, domowe sposoby, które pomogą ci przywrócić go do właściwego rozmiaru.

ROZCIĄGNIĘTY SWETER
Kiedy zapominamy o wyłączeniu wirowania podczas prania, albo nieprawidłowo je suszymy, swetry rozciągają się, dół zaczyna nieestetycznie falować, a całość wydaje się być stara i niezadbana. Kiedy nasz ulubiony sweter wygląda tak źle, że nie mamy ochoty go zakładać, nie należy się poddawać. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby, które pomogą ci przywrócić jego dawny rozmiar.

  • Wysoka temperatura: gorąca woda lub powietrze sprawiają, że tkaniny się kurczą. Jeśli zatem twój sweter jest rozciągnięty, potraktuj go niemal wrzątkiem, a następnie wysusz na płasko, na przykład na ręczniku. Rozłóż materiał w sposób, w jaki naturalnie się układa. Dzięki temu unikniesz ponownego rozciągnięcia. Możesz użyć do tego również suszarki, której gorące powietrze utrwali efekt gorącej wody.
  • Sól i szare mydło: jeśli chcesz, by twój rozciągnięty sweter wrócił do swojego poprzedniego kształtu, wypierz go w ciepłej wodzie z dodatkiem soli i szarego mydła. Te składniki działają na wełnę usztywniająco i kurcząco, zatem pomogą swetrowi lekko się skurczyć.
  • Unikaj płynów zmiękczających: jeśli twój sweter jest gruby i ma tendencje do "lania się", zrezygnuj z płynów do płukania i specjalistycznych preparatów zmiękczających. Po ich użyciu tkanina jest bardziej nawilżona i cięższa, więc zarówno suszenie jej w pionie, jak i samo użytkowanie swetra, rozciąga go wzdłuż.

SKURCZONY SWETER
Dzianina wyprana w zbyt wysokiej temperaturze potrafi mocno się skurczyć i sprawić, że zaczynamy rozważać oddanie ulubionego kiedyś swetra któremuś z dzieci lub młodszemu rodzeństwu. Delikatna wełna jest wyjątkowo wrażliwa. Najlepiej pierz zatem wełniane swetry na specjalnym trybie przeznaczonym do tego typu wyrobów. Jeśli nie masz w swojej pralce takiej funkcji, lepiej tego nie rób. Mimo zachowywania wszelkich środków ostrożności, może się tak zdarzyć, że sweter po praniu jest o kilka rozmiarów mniejszy, wypróbuj sposoby, które pomogą ci go odrobinę powiększyć.

  • Odżywka do włosów: do miski z zimną wodą wlej 50 ml odżywki do włosów wcześniej rozcieńczonej w ciepłej wodzie i włóż do niej sweter. Dokładnie dociśnij go do dna i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie wypłucz go i włóż do zimnej wody jeszcze na 5 minut. Następnie odciśnij z wody i spróbuj rozciągać go ręcznie.
  • Mleko i szampon do włosów: Skurczony sweter upierz w szamponie dla dzieci i lekko ciepłej wodzie. Po tym czasie włóż go do mieszanki 100 ml mleka na 1 litr wody i pozostaw na 3 godziny. Po upływie tego czasu dokładnie wypłucz tkaninę, by uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Wysusz ją na płasko, by cieszyć się odnowionym swetrem.
  • Woda po fasoli: Ciekawym i ekologicznym sposobem jest także użycie wody po moczeniu fasoli. 3 litry wody po wymoczeniu 500 g fasoli wykorzystaj jako kąpiel dla skurczonego swetra, który powinien w niej spędzić minimalnie 4 godziny. Po tym czasie wypłucz dokładnie sweter w ciepłej wodzie, a do ostatniego płukania dodaj odrobinę płynu zmiękczającego.
  • Para: Mimo, że wysoka temperatura sprawia, że sweter się kurczy, możesz spróbować go delikatnie rozciągnąć przy prasowaniu, koniecznie z dużą ilością pary. Powoli rozciągaj żelazkiem dzianinę, by powiększyć rozmiar swetra.

Zobacz też: Jak prać wełniane swetry?
**

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także