Trwa ładowanie...

Skurczony lub rozciągnięty sweter? Możesz go uratować tymi domowymi sposobami

Chyba każdy z nas przeżył ten przykry moment, kiedy sweter wyciągnięty z pralki, bądź zdjęty z kaloryfera, nie nadawał się do noszenia. Skurczony lub rozciągnięty łatwo traci swój kształt, gdy nieprawidłowo się z nim obchodzimy. Na szczęście są proste, domowe sposoby, które pomogą ci przywrócić go do właściwego rozmiaru.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skurczony lub rozciągnięty sweter? Możesz go uratować tymi domowymi sposobami
Źródło: Fotolia
d32hiwh

ROZCIĄGNIĘTY SWETER
Kiedy zapominamy o wyłączeniu wirowania podczas prania, albo nieprawidłowo je suszymy, swetry rozciągają się, dół zaczyna nieestetycznie falować, a całość wydaje się być stara i niezadbana. Kiedy nasz ulubiony sweter wygląda tak źle, że nie mamy ochoty go zakładać, nie należy się poddawać. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby, które pomogą ci przywrócić jego dawny rozmiar.

  • Wysoka temperatura: gorąca woda lub powietrze sprawiają, że tkaniny się kurczą. Jeśli zatem twój sweter jest rozciągnięty, potraktuj go niemal wrzątkiem, a następnie wysusz na płasko, na przykład na ręczniku. Rozłóż materiał w sposób, w jaki naturalnie się układa. Dzięki temu unikniesz ponownego rozciągnięcia. Możesz użyć do tego również suszarki, której gorące powietrze utrwali efekt gorącej wody.
  • Sól i szare mydło: jeśli chcesz, by twój rozciągnięty sweter wrócił do swojego poprzedniego kształtu, wypierz go w ciepłej wodzie z dodatkiem soli i szarego mydła. Te składniki działają na wełnę usztywniająco i kurcząco, zatem pomogą swetrowi lekko się skurczyć.
  • Unikaj płynów zmiękczających: jeśli twój sweter jest gruby i ma tendencje do "lania się", zrezygnuj z płynów do płukania i specjalistycznych preparatów zmiękczających. Po ich użyciu tkanina jest bardziej nawilżona i cięższa, więc zarówno suszenie jej w pionie, jak i samo użytkowanie swetra, rozciąga go wzdłuż.
d32hiwh

SKURCZONY SWETER
Dzianina wyprana w zbyt wysokiej temperaturze potrafi mocno się skurczyć i sprawić, że zaczynamy rozważać oddanie ulubionego kiedyś swetra któremuś z dzieci lub młodszemu rodzeństwu. Delikatna wełna jest wyjątkowo wrażliwa. Najlepiej pierz zatem wełniane swetry na specjalnym trybie przeznaczonym do tego typu wyrobów. Jeśli nie masz w swojej pralce takiej funkcji, lepiej tego nie rób. Mimo zachowywania wszelkich środków ostrożności, może się tak zdarzyć, że sweter po praniu jest o kilka rozmiarów mniejszy, wypróbuj sposoby, które pomogą ci go odrobinę powiększyć.

  • Odżywka do włosów: do miski z zimną wodą wlej 50 ml odżywki do włosów wcześniej rozcieńczonej w ciepłej wodzie i włóż do niej sweter. Dokładnie dociśnij go do dna i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie wypłucz go i włóż do zimnej wody jeszcze na 5 minut. Następnie odciśnij z wody i spróbuj rozciągać go ręcznie.
  • Mleko i szampon do włosów: Skurczony sweter upierz w szamponie dla dzieci i lekko ciepłej wodzie. Po tym czasie włóż go do mieszanki 100 ml mleka na 1 litr wody i pozostaw na 3 godziny. Po upływie tego czasu dokładnie wypłucz tkaninę, by uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Wysusz ją na płasko, by cieszyć się odnowionym swetrem.
  • Woda po fasoli: Ciekawym i ekologicznym sposobem jest także użycie wody po moczeniu fasoli. 3 litry wody po wymoczeniu 500 g fasoli wykorzystaj jako kąpiel dla skurczonego swetra, który powinien w niej spędzić minimalnie 4 godziny. Po tym czasie wypłucz dokładnie sweter w ciepłej wodzie, a do ostatniego płukania dodaj odrobinę płynu zmiękczającego.
  • Para: Mimo, że wysoka temperatura sprawia, że sweter się kurczy, możesz spróbować go delikatnie rozciągnąć przy prasowaniu, koniecznie z dużą ilością pary. Powoli rozciągaj żelazkiem dzianinę, by powiększyć rozmiar swetra.

Zobacz też: Jak prać wełniane swetry?
**

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d32hiwh

Podziel się opinią

Share
d32hiwh
d32hiwh