Trwa ładowanie...

Śluby kościelne coraz droższe? W niektórych parafiach trzeba zapłacić nawet 2 tys. zł

Nie od dziś wiadomo, że ślub i wesele to zazwyczaj kosztowne wydarzenie. W ostatnim czasie wzrosły nie tylko ceny usług i produktów spożywczych, ale też udzielanie sakramentów.

Share
Śluby kościelne są coraz droższe
Śluby kościelne są coraz droższe Źródło: Getty Images
d25mjgt

Branża ślubna w ostatnim roku przeżywała prawdziwy kryzys. Na kilka dobrych miesięcy ustały wesela i śluby. Fotografowie, zespoły, makijażystki i inni przedsiębiorcy nie mogli zarabiać. Teraz kiedy sezon weselny znowu trwa w pełni, wiele par musi liczyć się z rosnącymi kosztami różnych usług.

Na ślubnych forach, a także na portalu colaska.pl, można przeczytać, jak podrożało również udzielanie sakramentów.

Ceny sakramentów

Teoretycznie sakramenty kościelne powinny być udzielane "co łaska". Jednak każda parafia ma inne podejście do tematu udzielania sakramentów. Portal polki.pl podał informację, że jeszcze przed pandemią za ślub kościelny należało zapłacić średnio 500 zł. Ostateczna kwota uzależniona była od miejsca zamieszkania.

d25mjgt

Jak udało nam się dowiedzieć, w jednej z pruszkowskich parafii można zapłacić co łaska, ale "pary młode zazwyczaj wpłacają około 1000-1500 zł". Osoba z kancelarii podkreśliła jednak, że wszystko zależy od budżetu młodych.

Rekordzistami w zestawieniu portalu colaska.pl są natomiast takie miejscowości, jak Radzyń Podlaski, Grodzisk Mazowiecki, Maciejowice czy Kołbaskowo. Tam przyszli państwo młodzi muszą zapłacić za ślub kościelny nawet do 2000 zł. Z danych tam opublikowanych wynika również, że podobną stawkę ma ok. 24 parafie w całej Polsce.

Są też jednak miejsca, gdzie za ślub trzeba uiścić symboliczną opłatę. W Tarnobrzegu czy Przemyślu kwota ta nie przekracza 100 zł.

Sezon ślubny 2021

W związku z pandemią koronawirusa w 2020 r. wiele ślubów zostało odwołanych ze względu na ograniczenia związane z liczbą gości weselnych lub całkowitym zakazem ich organizacji. Wiele par młodych przełożyły ceremonie na 2021 r. Branża ślubna przeżywa w tym roku prawdziwe oblężenie.

d25mjgt

Śluby i wesela odbywają się już nie tylko w weekendy, ale również w czwartki, środy i inne dni tygodnia. Pary młode miesiącami przygotowywały się do tego wielkiego dnia i wiele z nich nie wyobraża sobie przekładać ślubu o kolejny rok.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Ciężko powstrzymać łzy w czasie tego tańca. Niezwykłe nagranie z wesela w USA

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d25mjgt

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25mjgt
d25mjgt