Sposoby leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn
Łysienie androgenowe to najczęściej spotykana forma łysienia, która stanowi ok. 70 proc. wszystkich przypadków, a za jej główną przyczynę uważa się uwarunkowania genetyczne. Przypadłość może dotknąć każdego mężczyznę niezależnie od wieku i objawia się całkowitym zatrzymaniem fazy wzrostu włosa, co spowodowane jest działaniem testosteronu, a dokładniej jego aktywnej formy DHT (dihydrotestosteron). Jak leczyć łysienie androgenowe?
04.06.2018 | aktual.: 08.07.2018 19:28
Łysienie androgenowe u mężczyzn objawia się wypadaniem włosów z okolic czoła i środka głowy (w tych miejscach natężenie DHT jest największe). Mimo to leczenie łysienia androgenowego jest możliwe, a w jego procesie wykorzystuje się głównie leki hamujące enzym 5-alfa-reduktazę, który w głównej mierze odpowiada za wytwarzanie dihydrotestosteronu.
Metody miejscowego leczenia łysienia androgenowego
Po przejściu odpowiednich badań, pacjent znajdujący się na początku leczenia łysienia androgenowego poddawany jest najczęściej kuracji lekami wykorzystującymi w swoim składzie minoksydyl. Stosowany w miejscu największej utraty włosów lek na łysienie jest pochodną pirymidyny, która pobudza krążenie, co skutkuje powstawaniem nowych mieszków włosowych, z których następnie wyrastają zdrowe cebulki. Minoksydyl dostępny jest bez recepty w formie kremów lub płynów i kosztuje ok. 30 złotych (do 5% zawartości substancji czynnej). Tego typu kuracja łysienia androgenowego może potrwać do roku, a efekty są zauważalne stopniowo po kilku miesiącach od rozpoczęcia leczenia.
Szampony dla mężczyzn, którzy mają problemy z wypadaniem włosów, znaleźć można na WP radarOkazji.
Doustne leki na łysienie androgenowe
Inną metodą leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn jest stosowanie doustnych leków na receptę. Również w tym przypadku substancją czynną są związki hamujące działanie niekorzystnego enzymu 5-alfa-reduktazy, czyli dutasteryd i finasteryd. Ten pierwszy środek na wypadanie włosów uważany jest za skuteczniejszy ze względu na większy obszar działania, który obejmuje również inne negatywnie wpływające na wzrost włosa enzymy.
Lek na porost włosów zawierający te substancje wykorzystuje się również w leczeniu choroby rozrostu gruczołu krokowego, dlatego korzystać z niego mogą wyłącznie mężczyźni. Trzeba mieć także świadomość, że działanie wspomnianych preparatów na wypadanie włosów nie spowoduje wyrastania nowych włosów (uważa się, że raz zniszczonej cebulki włosa nie można odbudować), tylko spowolni proces wypadania, dlatego najlepszych efektów mogą spodziewać się młodzi mężczyźni, którym włosy dopiero zaczynają się przerzedzać.
Pomimo że kuracja lekami na wypadanie włosów jest najskuteczniejsza, posiada również wady, o których warto dowiedzieć się przed rozpoczęciem leczenia. Kluczowa jest długość stosowania leków na łysienie. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, kuracja obejmująca leczenie łysienia androgenowego jednym z wymienionych środków powinna trwać minimum rok. Wadą może być również wysoki koszt całkowitej kuracji łysienia. Nie licząc wizyt u lekarza, za leki na receptę na łysienie zapłacimy ok. 150-200 złotych miesięcznie. Na koniec warto przypomnieć, że przyjmowanie finasterydu i dutasterydu zagrożone jest skutkami ubocznymi, które mogą obejmować m.in. problemy z wytryskiem, ból gruczołów piersiowych czy obniżone libido.