FitnessRodzaje łysienia u mężczyzn - łysienie androgenowe, plackowate i inne

Rodzaje łysienia u mężczyzn - łysienie androgenowe, plackowate i inne

Rodzaje łysienia u mężczyzn - łysienie androgenowe, plackowate i inne
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
22.05.2018 13:00, aktualizacja: 19.10.2018 11:49

Łysienie u mężczyzn to częsty problem, który jest nie tylko wstydliwy, ale nieleczony może nieść za sobą poważniejsze zagrożenia. To także sygnał ostrzegawczy, że organizm zmaga się z chorobą, osłabieniem lub brakiem odpowiednich witamin. Dlatego warto mieć świadomość, że niektóre rodzaje łysienia można powstrzymać, a gabinety lekarskie oferują coraz nowsze metody walki z tą przypadłością. Medycyna rozróżnia pięć najczęściej występujących rodzajów łysienia, na które narażeni są w dzisiejszych czasach mężczyźni.

Androgenowe łysienie u mężczyzn

Najpowszechniejszym, a zarazem naturalnym z punktu widzenia anatomii rodzajem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe, za którego źródło uważa się uwarunkowania genetyczne, a dokładna przyczyna zachorowań nie jest do tej pory znana, chociaż stanowi statystycznie 80 proc. jego wszystkich przypadków.

Łysienie androgenowe rozpocząć się może już po 20. roku życia, kiedy na głowie pojawiają się pierwsze zakola. Drugi etap rozwoju łysienia androgenowego występuje po 30. roku życia i odznacza się stopniowym powiększaniem się powierzchni utraty włosa na skroniach i czubku głowy. Do tej pory trwają prace nad stworzeniem skutecznego leku na ten rodzaj łysienia. Obecnie najczęściej stosowaną metodą leczenia łysienia androgenowego jest wykorzystanie środków na obniżenie ciśnienia i preparatów hamujących powstawanie metabolitów testosteronu. Wadą takiego rozwiązania jest jednak krótkotrwały efekt, który ustaje w momencie zakończenia kuracji.

Anagenowe (rozlane) łysienie u mężczyzn

Łysienie anagenowe u mężczyzn nazywane jest wymiennie łysieniem rozlanym i może pojawić się zarówno u młodszych, jak i dużo starszych osób. Ten rodzaj łysienia cechuje się zaburzonym rytmem wzrostu włosa lub jego całkowitym zatrzymaniem, co przejawia się w postaci utraty włosów w jednym miejscu lub na całej powierzchni głowy.

Lżejsza forma łysienia anagenowego może objawiać się również znacznym osłabieniem struktury włosa i jego łamliwością bez wypadania. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości są powikłania po chemioterapii, chorobach psychicznych, problemach z krążeniem i nadciśnieniem. Pozytywną informacją jest fakt, że anagenowe łysienie u mężczyzn mija razem z poprawą ogólnego stanu zdrowia. Aby przyspieszyć ten proces, warto udać się na konsultację lekarską, który może przepisać leki np. popularny w takich przypadkach minoksydyl.

Bliznowaciejące łysienie u mężczyzn

Łysienie bliznowaciejące u mężczyzn objawia się zanikiem włosów, na których miejsce skórę pokrywa zbliznowaciała powłoka blokująca wyrastanie nowych mieszków. Jest to najtrudniejszy do zwalczenia rodzaj łysienia, którego skutki są często nieodwracalne. Ciężko również stosować profilaktykę, ze względu na to, że łysienie bliznowaciejące jest dziedziczne, a to, czy dany mężczyzna zachoruje, zależy w znacznej mierze od jego genetyki i aktualnego stanu zdrowia. Objawów bliznowaciejącego łysienia nie wolno lekceważyć, ponieważ często są zwiastunem poważniejszych chorób kardiologicznych i problemów z kręgosłupem.

Plackowate łysienie u mężczyzn

Łysienie plackowate wyróżnia się na tle innych rodzajów łysienia faktem, że dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn i dzieci. Najnowsze badania wskazują, że większość chorych nie przekroczyła 30. roku życia. Objawy łysienia plackowatego, czyli charakterystyczne placki niepokrytej włosami skóry, mogą pojawić się zarówno na głowie, jak i brodzie.

Przyczyny łysienia plackowatego u mężczyzn nie są do końca znane. Przypuszcza się jednak, że do choroby mogą przyczynić się przewlekły stres, problemy naczyniowe, niski poziom hormonów np. testosteronu, czy awitaminoza. W większości przypadków łysienie plackowate jest dziedziczne i w takiej formie pozostaje niewyleczalne. Niestety jest to najbardziej niewdzięczny rodzaj łysienia, jego forma jest najczęściej przewlekła, za to zaleczony potrafi nawracać. Istnieje kilka metod leczenia, które mogą pomóc, opierają się jednak w znacznej mierze na kosztownych lekach (minoksydyl) i hormonach zwierzęcych (kortykosteroidy).

Telogenowe łysienie u mężczyzn

Aby zrozumieć przyczyny łysienia telogenowego, należy wyjaśnić, że faza wzrostu włosa dzieli się na fazę spoczynku (telogen) i fazę wzrostu (anagen). W przypadku tego rodzaju łysienia jego nazwa wskazuje przyczynę, którą jest przedłużona faza telogenu, podczas której włos nie rośnie, co przybiera formę charakterystycznego przerzedzenia uczesania zwłaszcza na czubku głowy.

Łysienie telogenowe jest drugim co do częstości występowania rodzajem łysienia u mężczyzn – pierwszym jest wspomniane łysienie androgenowe. Dlatego warto wiedzieć, co możemy zrobić, aby uniknąć jego długotrwałych skutków. W tym przypadku przyczyną utraty włosów nie jest wina genetyki czy tzw. degradacja włosa, tylko złe nawyki, które obejmują niedobory pierwiastków (szczególnie żelaza), niewłaściwą dietę, ale również jednorazowe wydarzenia stresogenne jak ciężka choroba czy inna sytuacja obciążająca organizm.

Dobrą wiadomością jest fakt, że w przypadku poprawy ogólnej kondycji organizmu i usunięciu przyczyny łysienia, dolegliwość ustaje. Aby wspomóc ten proces, warto stosować dermokosmetyki, czyli preparaty do włosów dostępne w aptece bez recepty, które w swoim składzie posiadają witaminy i związki wzmacniające strukturę włosa.

Sprawdź najnowsze oferty szamponów dla mężczyzn na WP radarOkazji.