Sprzątanie w domu - organizacja

Sprzątanie w domu - organizacja

Sprzątanie w domu - organizacja
Źródło zdjęć: © 123RF
11.06.2018 09:00, aktualizacja: 12.06.2018 15:24

Przy organizacji sprzątania w domu należy uwzględnić liczbę domowników oraz tryb życia. Stworzenie szczegółowego harmonogramu i sprawiedliwy podział obowiązków to już połowa sukcesu.

Harmonogram sprzątania w domu

Harmonogram sprzątania w domu jest podstawą dobrej organizacji pracy. Przydaje się on w szczególności w przypadku osób zapracowanych, które narzekają na chroniczny brak czasu na obowiązki domowe. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie planu na komputerze w edytorze tekstowym, wydrukowanie go i powieszenie w widocznym miejscu, np. na lodówce.

W większości domów przyjętą praktyką jest sprzątanie raz w tygodniu (najczęściej w sobotę). Jednakże czas, który, przeznaczamy na sprzątanie, możemy spożytkować zupełnie inaczej — wystarczy, że na tygodniu postawimy na dobrą organizację. Niestety wymaga to od nas cierpliwości, poświęcenia, a także samodyscypliny, która bywa bardzo trudna do wyćwiczenia.

Ustalając, harmonogram sprzątania należy uwzględnić wszystkie ważne czynności. W tym celu najlepiej przejść się po domu i zobaczyć, co wymaga sprzątania. Najlepiej ustalić priorytety, kierując się przy tym zasadą, że najpilniejszą rzeczą do sprzątania jest to, co nas najbardziej irytuje. Najlepiej wybrać także czynności, które należy wykonywać codziennie, by utrzymać porządek w domu, a także czynności, które należy wykonywać co najmniej raz w tygodniu. Trudno tutaj stworzyć jedną listę, ponieważ każdy dom jest inny.

Przy ustalaniu harmonogramu bardzo ważną kwestią jest także podział obowiązków, który powinien uwzględniać liczbę domowników i ich wiek. Przy czym już nawet kilkuletnie dzieci powinny mieć jakieś obowiązki, chociażby np. posprzątanie zabawek. Jest to bardzo ważne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Jak egzekwować plan sprzątania w domu?

Egzekwowanie ustalonego wcześniej planu sprzątania wymaga od nas samodyscypliny. To my powinniśmy być dla innych przykładem — jeśli sami wypełniamy obowiązki, to dopiero możemy je egzekwować od innych. Warto przy tym także pamiętać, by nikogo nie wyręczać i być konsekwentnym. Zasada ta dotyczy w szczególności dzieci, które często uciekają od domowych obowiązków. Dodatkowo można wprowadzić system nagród i kar. Przy czym nie należy przyzwyczajać dzieci, że za wypełnione obowiązki zawsze będą sowicie nagradzane. Dobrym rozwiązaniem jest np. zbieranie plusów, które potem można zamienić na wspólny wypad poza miasto lub zakup nowych butów.

Zmiotki i szufelki, gąbki do zmywania, mopy parowe czy pralki to tylko niektóre produkty, które znajdziesz teraz w niskich cenach na WP radarOkazji.

Zasady sprzątania w domu

Wśród żelaznych* zasad sprzątania w domu* można wymienić:

  1. Zaczynanie sprzątania od najbrudniejszego pomieszczenia w domu.
  2. Sprzątanie z góry na dół — najpierw półki górne, a następnie dolne. Zawsze na samym końcu należy odkurzać i myć podłogę.
  3. Sprzątanie od środka do wewnątrz — najpierw należy wyjąć rzeczy z szafki, ułożyć je, a dopiero potem umyć drzwiczki.
  4. Odkładanie rzeczy na miejsce zaraz po tym, jak przestają być potrzebne.
  5. Wyznaczenie dni na konkretne czynności.
  6. Ustalenie codziennych rytuałów — zarówno porannych, jak i wieczornych.
  7. Regularne wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy.
  8. Poświęcenie na sprzątanie co najmniej 20 minut dziennie.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także