Trwa ładowanie...
29-03-2016 12:10

Suplementy odchudzające - wspomagają, ale nie odchudzają

Suplementy wspomagające odchudzanie są skuteczne, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami i stanową jedynie element uzupełniający ćwiczenia i dietę

Share
Suplementy odchudzające - wspomagają, ale nie odchudzająŹródło: 123RF
d1llbnd

Suplementy wspomagające odchudzanie są skuteczne, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami i stanową jedynie element uzupełniający ćwiczenia i dietę - przyznaje Maryla Bańkowska. Dodaje jednak, że samo łykanie tabletek nie przyniesie spodziewanego efektu.

PAP Life: Czym są suplementy, produkty wspomagające odchudzanie?

Maryla Bańkowska: Tego typu suplementy stanowią wsparcie dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Występujące na rynku suplementy wspomagające odchudzanie możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: hamujące łaknienie, przyspieszające spalanie tłuszczu i blokujące jego wchłanianie. Pierwsza grupa specyfików przeznaczona jest dla osób, które mają problemy z powstrzymaniem się od jedzenia. Preparaty spalające tłuszcz wspomagają proces odchudzania u osób aktywnych fizycznie. Trzecia grupa suplementów zmniejsza wchłanianie przyjmowanych przez organizm tłuszczów.

* - Na ile są one skutecznym wsparciem, a na ile działają jak placebo?*

d1llbnd

M.B.: Suplementy wspomagające odchudzanie są skuteczne, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami i stanową jedynie element uzupełniający ćwiczenia i dietę. Należy zawsze pamiętać, że samo łykanie tego typu preparatów nie przyniesie oczekiwanych skutków. Nie istnieje cudowny środek, który sprawi, że bez żadnych wyrzeczeń zgubimy zbędne kilogramy. Warto też pamiętać, że nie istnieje również środek, który spowoduje niemal natychmiastowy spadek wagi. Odpowiednio przyjmowane suplementy mogą być dużym wsparciem, ale nie załatwią za nas całej sprawy odchudzania.

- Jakie składniki najczęściej występują w takich preparatach i jakie jest ich zadanie?

M.B.: Wszystko zależy od rodzaju specyfiku. Te hamujące łaknienie zazwyczaj zawierają kofeinę, guaranę, błonnik pokarmowy, ocet jabłkowy czy też tyrozynę. Zmniejszają one apetyt i sprawiają, że jesteśmy bardziej odporni na żywieniowe pokusy. Podstawowym składnikiem suplementów wspomagających spalanie jest L-karnityna.
Produkty blokujące wchłanianie tłuszczu najczęściej zawierają chitynę, wyciąg z tamaryndowca lub fasolaminę – ekstrakt z fasoli. Składniki te wyłapują cząsteczki tłuszczów i utrudniają ich wchłanianie.

- Czy w ogóle można mówić o produktach „spalających” czy też „przyspieszających spalanie” tkanki tłuszczowej?

M.B.: Tego typu produkty są skuteczne u osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Mają one za zadanie jedynie potęgować spalanie, które i tak dokonuje się na skutek wysiłku fizycznego. Dlatego też dla osób stroniących od ćwiczeń stosowanie tego typu suplementów mija się z celem.

Z Marylą Bańkowską z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum rozmawiała Monika Dzwonnik (PAP Life), mdn/ jbr/

d1llbnd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1llbnd
d1llbnd