Świąteczne dekoracje stołu

Świąteczne dekoracje stołu
Źródło zdjęć: © Shutterstock

14.12.2015 11:41, aktual.: 18.12.2018 09:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma w trakcie Bożego Narodzenia ważniejszego miejsca w naszym domu od świątecznego stołu. To właśnie przy nim spożywamy uroczystą kolację wigilijną, a także radośnie spędzamy czas wspólnie z rodziną.

W tym szczególnym czasie warto zadbać o to, by prezentował się on w wyjątkowy sposób. Dzięki rozmaitym dekoracjom świątecznym możemy nadać mu niepowtarzalnego uroku. Zobacz, co zrobić, by bożonarodzeniowy stół oczarował gości swym blaskiem.

Na polskim świątecznym stole nie może zabraknąć białego obrusu, pod którym znajdzie się odrobina sianka, jednego dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa, a także tradycyjnych dwunastu dań. Warto jednak sprawić, by stół w trakcie uroczystej wieczerzy oraz podczas dwóch kolejnych świątecznych dni prezentował się w wyjątkowo okazały sposób. Zobacz, jak różne dekoracje świąteczne odmienią oblicze Twojego bożonarodzeniowego stołu!

Obrus

Polacy najczęściej dekorują świąteczny stół klasycznym i prostym białym obrusem, który podkreśla podniosłość celebrowanego Bożego Narodzenia. Oczywiście nie ma nic złego w tradycyjnej bieli obrusu. Czasem jednak warto zdecydować się odrobinę dekoracyjnej odwagi i na dodanie kolorytu, idealnie komponującego się np. z wystrojem stojącej nieopodal choinki. Do klasycznej bieli świetnie wpasowują się rozmaite dekoracje świąteczne koloru złotego, intensywnie czerwonego oraz chłodnego błękitu. Dla nieco odważniejszych polecamy także obrusy w tych właśnie kolorach. Delikatne złoto nada świątecznemu stołowi ekstrawagancji, czerwień - powagi oraz szlachetności, natomiast błękit spokoju i nutki kreatywności.

Serwetki

Ważną dekoracją świątecznąserwetki. Pełnią one nie tylko istotną rolę higieniczną dla uczestników wieczerzy, ale także nadają bożonarodzeniowemu stołowi wyjątkowego charakteru. To właśnie one mogą być jednym z kolorystycznych dodatków do wspomnianego już białego obrusu. W przypadku serwetek pozwól sobie na nieco większą nonszalancję – pstrokate lub wzorzyste wcale nie będą gryźć się ze stonowanym i uroczystym charakterem jednokolorowego obrusu. Oczywiście najlepsze są serwety materiałowe, starannie wyprasowane i ułożone w oryginalny sposób (np. w specjalnych pierścieniach).

Świece

Nieodłączną dekoracją świąteczną stołu są oczywiście świecie. Te powinny kolorystycznie uzupełniać się z innymi dodatkami wystroju. Misz masz barw na bożonarodzeniowym stole zdecydowanie nie należy do dobrych pomysłów. Sposobów na ułożenie świec jest całe mnóstwo – jednym z najprostszych jest chociażby włożenie ich do stroika z gałązek żywej choinki. Nie zapominamy o zapaleniu świec – lekkie światło, jakie oddaje niewielki płomyk, nada naszemu stołowi niepowtarzalnej atmosfery i podkreśli tradycyjną świąteczną aurę.

Stroiki

Stroiki to takie dekoracje świąteczne, przy wyborze których obowiązuje największa dowolność. Tylko od nas samych zależy, jaka wymyślna fantazja ozdobi wigilijny stół. Może to być zarówno klasyczny stroik z gałązek, jak i własna wariacja z bombek, owoców, przypraw oraz własnoręcznie wykonanych wypieków. Równie dobrze można zaopatrzyć się w gotowe ozdoby, od których uginają się przed świętami sklepowe półki. Wybór jest obecnie tak ogromny, że z pewnością znajdziemy coś, co skutecznie nada bożonarodzeniowemu stołowi magicznego charakteru.

Klika cennych wskazówek

Pamiętajmy, że nawet najpiękniejsze dekoracje świąteczne nie spełnią swojej funkcji, gdy zagracą cały wigilijny stół. Idealna ozdoba to taka, która z jednej strony nadaje pięknego tonu, ale z drugiej nie przeszkadza w konsumpcji i rodzinnym biesiadowaniu. Warto zatem znać granicę umiaru, zanim świąteczny stół przerodzi się w bezgustowną graciarnie. Zwróćmy uwagę także na pozostałe ozdoby w domu – dekoracje świąteczne powinny razem stanowić pewną całość i wzajemnie się uzupełniać. Czasem dobrze jest odświeżyć wigilijny stół elementami zielonymi lub żywymi – oprócz wspomnianych już gałązek choinkowych, popularną dekoracją jest chociażby wielomlecz nadobny, nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską.

W. Chentkiewicz

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także