FitnessSzczupła sylwetka ma swoje wady. Konsekwencje odczujesz po 40-tce

Szczupła sylwetka ma swoje wady. Konsekwencje odczujesz po 40‑tce

Lubisz diety Anny Lewandowskiej? Namiętnie ćwiczysz z Ewą Chodakowską, a siłownia to twój drugi dom? Naukowcy nie mają dobrych wiadomości. Bardzo szczupłe kobiety i fanki restrykcyjnych diet są narażone na 30 procent większe ryzyko wystąpienia wczesnej menopauzy.

Szczupła sylwetka ma swoje wady. Konsekwencje odczujesz po 40-tce
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

26.10.2017 | aktual.: 01.03.2022 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Massachusetts wzięło udział 80 tysięcy kobiet w wieku od 25 do 42 lat. W końcowej fazie eksperymentu stwierdzono, że panie z BMI poniżej 18,5, mają trzy razy większe ryzyko wystąpienia menopauzy już przed 45. rokiem życia. Odnosiło się to również do osób, które zaliczają efekt "jo-jo", na skutek którego ich waga znacznie waha się na przełomie lat. Badania dostarczają niezbitych dowodów, że płodność kobiet cierpi jednakowo zarówno w skutek ich nadwagi, jak i niedowagi.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że szczupłe kobiety mają niższy poziom estrogenu - hormonu płciowego, który jest wytwarzany przez tkankę tłuszczową. Spadek poziomu estrogenu zazwyczaj następuje u kobiet w pomiędzy 45., a 55. rokiem życia i powoduje menopauzę. Jeśli zaś poziom hormonu już wcześniej osiągnie bardzo niski pułap, przekwitanie nastąpić może w młodszym wieku.

Kobiety, które zmagały się z niedowagą, miały 30 procent większe ryzyko wczesnej menopauzy w porównaniu z kobietami o prawidłowej wadze. Takim samym ryzykiem okazały się obarczone panie z nadwagą i z BMI wahającym się między 25 a 30. Wniosek? Niedowaga jest równie groźna jak nadwaga.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie "Human Reproduction", potwierdza, że płodność kobiet z niedowagą może zacząć spadać wcześniej niż oczekiwano.

Dr Kathleen Szegda, ceniona badaczka, powiedziała: - Nawet 10 procent kobiet doświadcza wczesnej menopauzy. Jest to także związane z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i innymi przypadłościami, takimi jak zaburzenie funkcji poznawczych, osteoporoza, a nawet przedwczesna śmierć. Wyniki te mają więc istotne znaczenie zarówno dla kobiet, jak i dla ich lekarzy.

Wśród objawów wczesnej menopauzy najczęściej wymienia się: uderzenia gorąca, zaczerwienienie skóry na twarzy i tułowiu oraz zimne poty, gwałtowne uderzenia gorąca i towarzyszące im czasem kołatanie serca, nadmierne pocenie się, wahania nastroju czy kłopoty z zasypianiem. Wywołują je zmiany hormonalne zachodzące w układzie rozrodczym.

Zauważasz u siebie takie dolegliwości? Jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Być może konieczne okaże się poddanie leczeniu hormonalnemu. Takie zaburzenia wymagają bowiem szybkiego zastosowania odpowiedniej terapii, która ułatwi prawidłowe funkcjonowanie i przyspieszy powrót do normalnej aktywności.

Komentarze (15)