Nie sadź przy domu. Zlot szerszeni to kwestia czasu
Szerszenie, choć są pożytecznymi drapieżnikami i odgrywają ważną rolę w ekosystemie, potrafią być uciążliwe i budzić niepokój, zwłaszcza gdy pojawiają się zbyt blisko naszych domów. To, czy będą obecne w ogrodzie lub na balkonie, może w dużej mierze zależeć od rodzaju posadzonych tam roślin. Niektóre gatunki bowiem przyciągają te owady, inne zaś mają działanie odstraszające.
Niektóre gatunki roślin obecne w ogrodach czy parkach mogą w sposób naturalny przyciągać szerszenie, oferując im źródło pożywienia i materiału do budowy gniazd. Wśród takich roślin wyróżnia się jesion, który wytwarza żywicę szczególnie atrakcyjną dla tych owadów. W ciepłe, letnie dni szerszenie chętnie zbliżają się do jesionów, przyciągnięte zapachem i lepką substancją.
Podobnie zachowują się w pobliżu brzóz. Szerszenie potrafią uszkadzać ich młode pędy, by dostać się do słodkiego soku, który stanowi dla nich cenny pokarm. Taka aktywność może być szkodliwa dla drzew, zwłaszcza jeśli owady powtarzają ten proces intensywnie w jednym miejscu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Kolejną rośliną często odwiedzaną przez szerszenie jest lilak pospolity. W czasie kwitnienia wydziela intensywny zapach, który przyciąga nie tylko ludzi, ale też owady – w tym właśnie szerszenie. Co więcej, szerszenie zdzierają delikatną korę lilaka, by dotrzeć do wewnętrznych soków, co może osłabiać roślinę i prowadzić do jej uszkodzenia.
Szerszenie przyciąga także słodki zapach nektaru oraz fermentujących owoców. Z tego względu często można je zauważyć w pobliżu drzew owocowych (jabłonie, śliwy, wiśnie), zwłaszcza gdy owoce zaczynają dojrzewać lub opadają i zaczynają fermentować. Szerszenie mogą też przylatywać do winorośli, szczególnie w okresie dojrzewania gron, które wydzielają intensywny aromat.
Rośliny, które odstraszają szerszenie
Z drugiej strony istnieją rośliny, które wykazują działanie odstraszające. Ich zapachy są dla szerszeni drażniące i skutecznie je zniechęcają. Do takich roślin należy m.in. bazylia, której intensywny aromat nie tylko nadaje się do kuchni, ale również pełni funkcję naturalnego odstraszacza. Podobne działanie wykazują eukaliptus, lawenda, mięta pieprzowa i czosnek. Popularne pelargonie, dzięki zawartości olejków eterycznych również mogą ograniczyć obecność szerszeni w otoczeniu.
Warto pamiętać, że sama obecność przyciągających roślin nie musi od razu oznaczać plagi szerszeni. Jednak jeśli chcemy ograniczyć ich aktywność wokół domu, warto przemyśleć dobór roślin oraz regularnie usuwać opadłe owoce z trawnika, które szybko stają się źródłem fermentacji. W przypadku nasilonego problemu z tymi owadami nie warto działać samodzielnie – kontakt ze specjalistą od dezynsekcji lub strażą pożarną będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.