Szkliwo jaśniejsze nawet o kilka tonów. Niedrogie i skuteczne preparaty
Za zmianę koloru szkliwa odpowiada wiele czynników, między innymi nadmierne spożycie kawy, mocnej herbaty czy palenie papierosów. Jeśli chcesz, by zęby wróciły do poprzedniego stanu, sama pasta do zębów nie wystarczy. Trzeba będzie pomyśleć o specjalnych zabiegach wybielających. Część z nich wymaga wizyty u specjalisty, inne wykonasz w domowym zaciszu.
22.01.2018 | aktual.: 25.05.2018 10:58
Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, by wybielić zęby. Im bardziej zaawansowany zabieg, tym silniejszy efekt. Czasem wystarczy nawet wprowadzenie do diety określonych składników, by cieszyć się delikatnym rozjaśnieniem zębów.
Domowe sposoby – fakty i mity
Na początku warto zaznaczyć, że "naturalne" sposoby na wybielenie dzielą się na te skuteczne i niszczące zęby. Przykładem tych drugich jest choćby korzystanie z sody oczyszczonej czy soli. Stosując tę metodę, w najlepszym wypadku nabawisz się nadwrażliwości, w najgorszym uszkodzisz szkliwo. Jeżeli po użyciu któregoś z tych sposobów występuje efekt wybielenia, to zazwyczaj jest krótkotrwały i z czasem zęby stają się bardziej podatne na odbarwienia. Z drugiej strony profesjonalne zabiegi oferowane w gabinetach również mogą negatywnie odbić się na stanie twoich zębów. Do najczęstszych powikłań związanych z profesjonalnym wybielaniem należy tymczasowa nadwrażliwość i podrażnienia dziąseł. Jeśli nie chcesz ryzykować, możesz wypróbować domowe sposoby, których efekt nie jest tak widoczny, ale z drugiej strony nie niszczą zębów.
Stosując odpowiednią dietę, możesz poprawić wygląd twojego uzębienia. Niektóre kwasy jak na przykład jabłkowy (obecny o dziwo w truskawkach)
czy cytrynowy (znajdziemy go również w pomarańczach) mogą delikatnie wybielić twoje zęby. Nie należy jednak przesadzać z cytrusową dietą, w nadmiarze kwas może uszkodzić szkliwo. Regularne jedzenie dwóch pomarańczy dziennie powinno wystarczyć. Jeśli natomiast metoda nie przynosi pożądanych rezultatów, warto sięgnąć po inne środki.
Wybielaj z głową
Obecnie właściwie każda pasta do zębów zawiera składniki, które mają za zadanie rozjaśnić kolor szkliwa, a także substancje ścierające pozwalające pozbyć się kamienia nazębnego. Pamiętaj, że nie należy stosować pasty wybielającej dłużej niż dwa miesiące. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i bez zastanowienia wybiera specyfik jednej firmy, narażając się tym samym na zniszczenie szkliwa. Spośród tego typu preparatów warto wymienić czarną pastę do zębów z dodatkiem węgla aktywnego. Jego unikalne właściwości nie tylko neutralizują negatywne zapachy w jamie ustnej, ale również usuwają wszelkie zanieczyszczenia i wyraźnie rozjaśniają zęby.
Zabieg kosmetyczny
Wybielające paski, wkładki i żele to rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybkiego wybielenia, na przykład przed ważną uroczystością rodzinną, ślubem lub oficjalnym balem. Dzięki nim można rozjaśnić szkliwo nawet o cztery tony, a pierwsze efekty widać po kilku tygodniach. W wypadku użycia tych specyfików liczy się precyzja – nieodpowiednio nałożony żel może sprawić, że preparat zadziała tylko na część zębów, a to zepsuje efekt. Profesjonalne zabiegi u dentysty wydatek rzędu kilkuset złotych, ale dzięki temu masz pewność, że wszystko jest pod odpowiednią kontrolą. Pamiętaj, że rozjaśnianie przeprowadza się jedynie na zdrowych, wyleczonych zębach. Nawet jeśli decydujesz się na taki zabieg w domu, lepiej skonsultować go ze swoim dentystą.
Im bardziej skomplikowany zabieg, tym lepsze efekty i tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych. Na szczęście nie musisz decydować się na te najdroższe zabiegi. Z pomocą specjalnych kosmetyków wybielisz zęby za niewielkie pieniądze.