"Szpilkostrada" nie tylko dla kobiet
We Wrocławiu powstała „szpilkostrada”. Miejsce, które miało być udogodnieniem dla kobiet noszących szpilki, jest także doskonała trasą dla osób niepełnosprawnych i dzieci.
15.10.2016 | aktual.: 16.10.2016 20:48
„Szpilkostrada” to specjalny teren wokół Rynku, po którym można wygodnie poruszać się w butach na wysokim obcasie, ale też na wózku inwalidzkim czy spacerując z dzieckiem. „Magia” tego miejsca polega na tym, że nawierzchnia jest idealnie gładka – pozbawiona jakichkolwiek ubytków w strukturze. Efekt ten został osiągnięty dzięki ręcznemu ułożeniu specjalnie przyciętych granitowych kostek oraz wypełnieniu szczelin między nimi trwałą zaprawą.
- To nie jest fanaberia. Takie rozwiązanie służy powszechnej dostępności terenu – mówił w radiowej „Trójce” Bartłomiej Skrzyński, pomysłodawca projektu i rzecznik miasta Wrocławia ds. niepełnosprawnych.
Jesienią zeszłego roku prace nad przyjazną kobietom, dzieciom i niepełnosprawnym powierzchnią zostały wstrzymane. Budowę udało się dokończyć i została ona oddana do użytku mieszkańców. Sześciometrowy pas umożliwiający komfortowe poruszanie się został doceniony w konkursie urbanistycznym „Lider dostępności” w kategorii przestrzeń publiczna.
Pomysł tak się spodobał, że przetargi na podobne inwestycje ogłosiły również inne miasta, w tym Warszawa i Radom. W tym ostatnim „szpilkostrada” ma powstać jeszcze w tym roku.