Posadź zamiast nudnych tui. W mig obrośnie cały płot
"Czarnooka Zuzanna", czyli Tunbergia oskrzydlona, to efektowne pnącze, które może dodać ogrodowi koloru i dekoracyjnego wyglądu. Szybko rośnie i pięknie kwitnie, co sprawia, że coraz częściej wykorzystywana jest jako roślina na żywopłot.
Tunbergia oskrzydlona, zwana potocznie "czarnooką Zuzanną", pochodzi z ciepłych rejonów Afryki Wschodniej. Jej charakterystyczną cechą są pomarańczowe lub żółte kwiaty z ciemnym środkiem, który przypomina czarne oko. Dzięki temu roślina zyskała łatwo zapadającą w pamięć nazwę.
Roślina ma cienkie i elastyczne pędy, które szybko pną się po podporach. Tworzy lekką, przewiewną zasłonę, nadającą ogrodowi finezyjny charakter. Nie jest jednak typowym krzewem, który tworzy zwartą i gęstą barierę, ale doskonale sprawdza się tam, gdzie liczy się estetyka i efekt dekoracyjny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bratki na balkonie. Dzięki tym sposobom będą rosły jak szalone
W jakich warunkach rośnie najlepiej?
"Czarnooka Zuzanna" najlepiej czuje się w ciepłych, słonecznych miejscach, ale dobrze rośnie także w lekkim półcieniu. Potrzebuje żyznej, dobrze przepuszczalnej gleby o umiarkowanej wilgotności, bogatej w składniki odżywcze.
W polskich warunkach tunbergia oskrzydlona najczęściej uprawiana jest jako roślina jednoroczna, dzięki czemu świetnie sprawdza się w ogrodach osób ceniących sezonowe zmiany i różnorodność kompozycji.
Dlaczego nada się na kolorowy żywopłot?
Tunbergia oskrzydlona to pnącze, które w krótkim czasie potrafi stworzyć zieloną ścianę pełną kolorowych kwiatów. Dzięki szybkiemu wzrostowi już po kilku tygodniach może pełnić rolę sezonowego żywopłotu, osłaniając taras, balkon lub wybraną część ogrodu. W sprzyjających warunkach dorasta nawet do 2-3 m wysokości.
Dekoracyjne kwiaty w odcieniach żółci i pomarańczu z charakterystycznym ciemnym środkiem nadają jej wyjątkowy, wyrazisty wygląd. Dzięki temu tunbergia nie tylko spełnia funkcję osłony, ale też staje się mocnym akcentem kolorystycznym w przestrzeni.
Przycinanie rośliny nie jest konieczne, ale warto je stosować, aby zachować estetyczny kształt i pobudzić roślinę do obfitszego kwitnienia. Regularne usuwanie zwiędłych liści oraz uszkodzonych pędów sprawia, że tunbergia prezentuje się zdrowo i atrakcyjnie. Co 2-4 tygodnie zaleca się również nawożenie rośliny rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym, co wspiera jej wzrost i kwitnienie.
Czytaj także: Nie sadź przy ogórkach. Wiele osób popełnia błąd
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.