ycipk-2kpr95

Taekwondo - na czym polega? Efekty trenowania taekwondo

Taekwondo (kor. 태권도) to wymagająca i dynamiczna sztuka walki wywodząca się z Korei. Tam taekwondo jest sportem narodowym, a znajomość oraz zasady nie są obce żadnemu Koreańczykowi. Od 2000 roku taekwondo stało się pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Jakie są stopnie i filary w taekwondo?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Taekwondo to koreańska sztuka walki
Taekwondo to koreańska sztuka walki (123RF, Fot: Volodymyr Melnyk)
ycipk-2kpr95

Co oznacza taekwondo?

Taekwondo to słowo składające się z trzech fonetycznych elementów koreańskiej mowy:

 • tae - czyli stopa; oznacza system technik wykonywanych w taekwondo nogą;
 • kwon - czyli pięść; oznacza system technik wykonywanych w taekwondo pięścią;
 • do - czyli sztuka; oznacza doświadczenie umysłu oraz ciała.

Taekwondo opiera się na filozofii, która mówi o stałej pracy nad sobą za pomocą treningów. Nazwę taekwondo przyjęto 11 kwietnia 1955 roku.

ycipk-2kpr95

Historia taekwondo

Pierwsze wzmianki na temat taekwondo pochodzą ze starożytności. Twórcą techniki taekwondo jest północnokoreański generał To Choi Hong Hi. Trenował on jednocześnie sztukę walki taekwondo u jednego z mistrzów zwanego Han II Dong oraz japońskie karate.

Wraz z wybuchem II wojny światowej został przyłączony do armii japońskiej i wysłany do jednostki w Korei. W 1953 roku wydał książkę na temat służby wywiadowczej. W 1955 roku opracował sztukę walki zwaną Taekwon-do, która stała się obowiązkowym szkoleniem w armii koreańskiej. Następnie rozpoczął promocję tej sztuki walki poprzez pokazy na całym świecie.

W 1966 roku stworzył Międzynarodową Federację Taekwondo (International Taekwondo Federation - ITF). Siedem lat później emigracja Choi Hond Hi do Kanady oraz rozłam w federacji w Korei Południowej doprowadziły do powstania Światowej Federacji Taekwondo (World Taekwondo Federation - WTF).

ycipk-2kpr95

Ta sztuka walki stała się szybko praktykowana na całym świecie. Obecnie ćwiczą ją zawodnicy w różnej kategorii wiekowej.

Stopnie w taekwondo

Jak w każdej sztuce walki, tak i w taekwondo, istnieje możliwość zdobywania różnych poziomów zaawansowania posiadanych umiejętności. Oprócz stopni (10 stopni uczniowskich; 9 stopni mistrzowskich) osoby trenujące taekwondo zdobywają pasy różnego koloru, które świadczą o ich randze. Aby zdobyć pas wyższego szczebla, należy zdać egzamin. Kolory pasów w taekwondo mają znaczenie symboliczne. Wyróżnia się:

 • pas biały w taekwondo - dla początkujących. Określa zimę, czyli moment, w którym trzeba czekać aż początkujący rozwinie swoje umiejętności;
 • pas żółty w taekwondo - słoneczne promienie, które pobudzają trenującego do działania;
 • pas zielony w taekwondo - charakteryzuje wiosnę, a co za tym idzie, odrodzenie i rozwój;
 • pas niebieski w taekwondo - to niebo, czyli trenujący zmierza w jego kierunku podobnie, jak rośliny;
 • pas czerwony w taekwondo - oznacza dojrzałość;
 • pas czarny w taekwondo - najwyższy stopień. Określa dużą wiedzę i umiejętności w taekwondo, odporność na złość i strach. Po uzyskaniu czarnego pasa zawodnik ma możliwość uczestnictwa w zawodach międzynarodowych.

Filary taekwondo

Taekwondo to filozofia, sztuka walki oparta na wielu zasadach moralnych i etycznych. Wśród filarów taekwondo wyróżnia się:

 • grzeczność i uprzejmość;
 • rzetelność i uczciwość;
 • wytrwałość;
 • opanowanie i samokontrolę;
 • odwagę oraz nieustępliwego ducha.
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2kpr95