Trwa ładowanie...

Taekwondo - na czym polega? Efekty trenowania taekwondo

Taekwondo (kor. 태권도) to wymagająca i dynamiczna sztuka walki wywodząca się z Korei. Tam taekwondo jest sportem narodowym, a znajomość oraz zasady nie są obce żadnemu Koreańczykowi. Od 2000 roku taekwondo stało się pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Jakie są stopnie i filary w taekwondo?

Taekwondo - na czym polega? Efekty trenowania taekwondoŹródło: 123RF, fot: Volodymyr Melnyk
d2cq1ei
d2cq1ei

Co oznacza taekwondo?

Taekwondo to słowo składające się z trzech fonetycznych elementów koreańskiej mowy:

 • tae - czyli stopa; oznacza system technik wykonywanych w taekwondo nogą;
 • kwon - czyli pięść; oznacza system technik wykonywanych w taekwondo pięścią;
 • do - czyli sztuka; oznacza doświadczenie umysłu oraz ciała.

Taekwondo opiera się na filozofii, która mówi o stałej pracy nad sobą za pomocą treningów. Nazwę taekwondo przyjęto 11 kwietnia 1955 roku.

Historia taekwondo

Pierwsze wzmianki na temat taekwondo pochodzą ze starożytności. Twórcą techniki taekwondo jest północnokoreański generał To Choi Hong Hi. Trenował on jednocześnie sztukę walki taekwondo u jednego z mistrzów zwanego Han II Dong oraz japońskie karate.

d2cq1ei

Wraz z wybuchem II wojny światowej został przyłączony do armii japońskiej i wysłany do jednostki w Korei. W 1953 roku wydał książkę na temat służby wywiadowczej. W 1955 roku opracował sztukę walki zwaną Taekwon-do, która stała się obowiązkowym szkoleniem w armii koreańskiej. Następnie rozpoczął promocję tej sztuki walki poprzez pokazy na całym świecie.

W 1966 roku stworzył Międzynarodową Federację Taekwondo (International Taekwondo Federation - ITF). Siedem lat później emigracja Choi Hond Hi do Kanady oraz rozłam w federacji w Korei Południowej doprowadziły do powstania Światowej Federacji Taekwondo (World Taekwondo Federation - WTF).

Ta sztuka walki stała się szybko praktykowana na całym świecie. Obecnie ćwiczą ją zawodnicy w różnej kategorii wiekowej.

Stopnie w taekwondo

Jak w każdej sztuce walki, tak i w taekwondo, istnieje możliwość zdobywania różnych poziomów zaawansowania posiadanych umiejętności. Oprócz stopni (10 stopni uczniowskich; 9 stopni mistrzowskich) osoby trenujące taekwondo zdobywają pasy różnego koloru, które świadczą o ich randze. Aby zdobyć pas wyższego szczebla, należy zdać egzamin. Kolory pasów w taekwondo mają znaczenie symboliczne. Wyróżnia się:

 • pas biały w taekwondo - dla początkujących. Określa zimę, czyli moment, w którym trzeba czekać aż początkujący rozwinie swoje umiejętności;
 • pas żółty w taekwondo - słoneczne promienie, które pobudzają trenującego do działania;
 • pas zielony w taekwondo - charakteryzuje wiosnę, a co za tym idzie, odrodzenie i rozwój;
 • pas niebieski w taekwondo - to niebo, czyli trenujący zmierza w jego kierunku podobnie, jak rośliny;
 • pas czerwony w taekwondo - oznacza dojrzałość;
 • pas czarny w taekwondo - najwyższy stopień. Określa dużą wiedzę i umiejętności w taekwondo, odporność na złość i strach. Po uzyskaniu czarnego pasa zawodnik ma możliwość uczestnictwa w zawodach międzynarodowych.

Filary taekwondo

Taekwondo to filozofia, sztuka walki oparta na wielu zasadach moralnych i etycznych. Wśród filarów taekwondo wyróżnia się:

 • grzeczność i uprzejmość;
 • rzetelność i uczciwość;
 • wytrwałość;
 • opanowanie i samokontrolę;
 • odwagę oraz nieustępliwego ducha.
d2cq1ei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cq1ei