Tę cechę mają głównie najstarsze Polki. Badania mówią jasno

Czy Polki czują się atrakcyjne i pewne siebie? Czy rozmawiają z córkami i wnuczkami o ciele? To niektóre z pytań, na jakie próbowano znaleźć odpowiedź w sondażu "Kobiety - samoocena" przeprowadzonym we współpracy z WP Kobieta przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® .

Prawie 17 proc. Polek w wieku 60+ określa się jako "zdecydowanie pewne siebie"
Prawie 17 proc. Polek w wieku 60+ określa się jako "zdecydowanie pewne siebie"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.01.2023 | aktual.: 20.01.2023 14:46

Według sondażu "Kobiety - samoocena" przeprowadzonym we współpracy z WP Kobieta przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® ponad połowa Polek uważa się za osoby atrakcyjne - stwierdziło tak 57,3 proc. ankietowanych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nieco mniejszy wynik dotyczył tego, czy Polki sądzą, że inni uważają je za atrakcyjne - tak odpowiedziało 53 proc. ankietowanych. Z kolei 9,1 proc. jest zdania, że inni postrzegają je jako nieatrakcyjne, w tym 1,7 proc. - zdecydowanie.

Zbadali pewność siebie Polek. Wyniki są jednoznaczne

Badanie wykazuje, że większość kobiet postrzega się jako pewne siebie - stwierdziło tak 54,8 proc. Jak zauważyli twórcy badania, wśród respondentek wysoką pewność siebie najliczniej prezentują kobiety w wieku od 40 do 49 lat. W sumie jest ich 63,3 proc., z czego 14,7 proc. określa się jako zdecydowanie pewne siebie.

Grafika przedstawia odpowiedzi na pytanie: "Czy uważa się Pani za osobę pewną siebie?"
Grafika przedstawia odpowiedzi na pytanie: "Czy uważa się Pani za osobę pewną siebie?"© Wirtualna Polska

Najwyższy odsetek kobiet zdecydowanie pewnych siebie pojawił się wśród badanych w wieku powyżej 60 lat – było to 16,7 proc. W tej grupie wiekowej było też 41,7 proc. kobiet raczej pewnych siebie.

Grafika przedstawia odpowiedzi na pytanie: "Czy uważa się Pani za osobę pewną siebie?"
Grafika przedstawia odpowiedzi na pytanie: "Czy uważa się Pani za osobę pewną siebie?"© Wirtualna Polska

Jednocześnie mniej niż połowa badanych uważa, że inni ludzie doceniają kobiecą pewność siebie. Tak stwierdziło 48,1 proc. respondentek. Z kolei nieco ponad 15 proc. ankietowanych uważa, że inni ludzie nie doceniają kobiecej pewności siebie.

Czy Polki czują się dobrze w swoim ciele?

Okazuje się też, że coraz więcej Polek czuje się dobrze w swoim ciele. W badaniu CBR BioStat® jest to 63,7 proc. ankietowanych. Temat samoakceptacji jest coraz mocniej obecny w mediach, a także wśród influencerów. "Od kilku lat zachęcają do niej na swoich profilach w mediach społecznościowych gwiazdy (jak np. Joanna Koroniewska, Patrycja Kazadi, Aleksandra Żebrowska) oraz influencerki (profil Martyny Kaczmarek - aktywistki, pierwszej modelki curvy, która tak daleko zaszła w programie "Top Model" obserwuje 151 tys. użytkowników)" - zauważyła w swoim tekście Katarzyna Pawlicka.

Co decyduje o samoocenie kobiet? Aż 70,2 proc. wskazało, że jest to wygląd zewnętrzny. Na kolejnych miejscach znalazły się: charakter (63,6 proc.), mądrość życiowa (52,6 proc.), uroda (51,8 proc.) czy wykształcenie (40,2 proc.)

Grafika przedstawiająca odpowiedzi na pytania: "Co Pani zdaniem decyduje o samoocenie kobiet?"
Grafika przedstawiająca odpowiedzi na pytania: "Co Pani zdaniem decyduje o samoocenie kobiet?"© Wirtualna Polska

Czy Polki rozmawiają o ciele z córkami i wnuczkami? Nie robi tego prawie 9 proc.

Na nasze postrzeganie siebie ma wpływ wiele czynników. Badanie wykazało, że najmocniej wpływa na nas rodzina, przede wszystkim matka - tak odpowiedziało 46,2 proc. Polek.

Wynika z tego, że przekazywanie dzieciom postawy samoakceptacji to ważne zadanie dla matek. Ponad połowa (53,7 proc.) kobiet biorących udział w ankiecie przyznało, że ma córkę lub wnuczkę. Z tego 8,8 proc. w ogóle nie rozmawia o sprawach związanych z ciałem. 50,8 proc. robi to czasem, 27,4 proc. - często, a 13 proc. - rzadko.

Spośród osób, które prowadzą takie rozmowy, 44,3 proc. nie ma ograniczeń dotyczących tematów i jest otwarte na omówienie każdej kwestii, a ponad 1/3 kobiet ma niewielkie ograniczenia. 11,8 proc. trzyma się ograniczonego zakresu tematów lub omawia je ogólnikowo, bez szczegółów. Niecałe 7 proc. z kolei ma jasno wytyczone granice i pewnych tematów nie porusza w ogóle.

Grafika przedstawiająca odpowiedzi na pytania: Jakie tematy porusza Pani w rozmowach o sprawach związanych z ciałem?"
Grafika przedstawiająca odpowiedzi na pytania: Jakie tematy porusza Pani w rozmowach o sprawach związanych z ciałem?"© Wirtualna Polska

Jak podkreślili autorzy badania, niewiele ponad 60 proc. matek i babć przekazuje swój stosunek do ciała córkom i wnuczkom. Nie robi tego 20,1 proc., natomiast 19,6 proc. nie wie, czy tak się dzieje.

Sondaż "Kobiety – samoocena" został przeprowadzony we współpracy z WP.pl ABC Zdrowie od 4 do 14 listopada 2022 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI wśród 1000 kobiet w wieku powyżej 18 lat, zamieszkujących na terenie Polski.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)