Nigdy nie sadź na działce. Nazywają go "zemstą sąsiada"

Czego nie można sadzić na działce ROD?
Czego nie można sadzić na działce ROD?

17.03.2024 15:38, aktual.: 17.03.2024 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć użytkownicy działek traktują je jak swoje oazy, to nie mogą robić tam wszystkiego, co im tylko przyjdzie do głowy. Obowiązujące na ROD-ach zakazy obejmują nawet uprawę niektórych roślin. Są też gatunki legalne, ale potrafiące uprzykrzyć życie sąsiadom.

Przełom marca i kwietnia to odpowiedni czas na sadzenie roślin. Dlatego wielu działkowiczów jest już w pełnej gotowości. Jednak posiadanie własnego kawałka ziemi na terenie ROD nie oznacza całkowitej swobody. O pewnych obostrzeniach stanowi polskie prawo, a także regulamin Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Zakazy dotyczą nie tylko prowadzenia działalności gospodarczej, stawiania murowanych domków powyżej 35 metrów kwadratowych czy palenia ognisk rekreacyjnych, ale również sadzenia pewnych gatunków roślin. Koniecznie dowiedz się, o które chodzi, by nie mierzyć się później z przykrymi konsekwencjami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czego nie sadzić na działce ROD?

Na liście zakazanych gatunków znajdują się konopie oraz mak. Ich uprawa jest wzbroniona, co tyczy się również roślin inwazyjnych – trojeści amerykańskiej i bożodrzewia gruczołowatego. Lepiej unikać także sumaka octowca, który, choć nie jest zakazany, posiada ekspansywne odrosty korzeniowe i nie bez powodu nazywany jest "zemstą sąsiada".

Konsekwencje mogą być bardzo poważne

Warto też wiedzieć, gdzie na działce można sadzić rośliny. Zasady dotyczą przede wszystkim drzew i krzewów. Te drugie muszą znajdować się metr od ogrodzenia. W przypadku drzew ozdobnych i owocowych są to dwa metry, choć istnieją wyjątki, np. orzechowiec wolno sadzić w odległości pięciu metrów od granicy działki. Nieprzestrzeganie przepisów nie tylko grozi karami pieniężnymi, ale również wypowiedzeniem umowy dzierżawy działki.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (98)