Używasz tego programu prania? "Pochłania" najwięcej prądu i wody
Wybór odpowiedniego programu prania ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Choć nowoczesne pralki oferują wiele opcji, nie wszystkie z nich są przyjazne dla portfela i środowiska.
Częste korzystanie z pralki to czynność tak powszechna, że rzadko zastanawiamy się nad jej rzeczywistym wpływem na rachunki i środowisko. Zazwyczaj kierujemy się wygodą, rodzajem tkanin lub zaleceniami producenta odzieży, wybierając jeden z wielu dostępnych programów. Niektóre z nich, mimo że wydają się delikatniejsze czy bardziej ekologiczne, w praktyce zużywają zaskakująco dużo zasobów.
Sprawdź, czy pralka pobiera dużo wody
Nowoczesne pralki oferują szeroki wybór programów dostosowanych do różnych potrzeb – od szybkich cykli po intensywne pranie mocno zabrudzonych ubrań. Często kierujemy się intuicją lub sugestią na wyświetlaczu urządzenia. Pranie ręczników i pościeli to standard w wielu domach, podobnie jak korzystanie z trybu do ciemnych tkanin, który ma zapobiegać blaknięciu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
W przypadku delikatnych materiałów, takich jak koronki, wełna czy jedwab, sięgamy po specjalny tryb prania delikatnego – z myślą, że to najbezpieczniejsza i najoszczędniejsza opcja. I choć rzeczywiście chroni on włókna przed uszkodzeniem, zupełnie nie sprawdza się pod względem zużycia wody.
Czytaj także: Wcale nie 40 st. C. W jakiej temperaturze robić pranie?
Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle wykazali, że to właśnie podczas prania delikatnego z tkanin syntetycznych uwalnia się najwięcej mikrowłókien – nawet 1,4 miliona w jednym cyklu. To niemal dwa razy więcej niż w przypadku zwykłego programu do bawełny. Oznacza to znacznie większy pobór wody, a co za tym idzie - również prądu.
Materiały takie jak bawełna, poliester, len, nylon czy muślin można prać w 40°C bez ryzyka ich uszkodzenia, jednak eksperci ostrzegają, że pranie w tej temperaturze zużywa aż dwa razy więcej energii niż w 30°C.
Aby oszczędzać wodę i prąd, lepiej prać codzienne ubrania w niższej temperaturze, a jedynie pościel i ręczniki w 60°C, a także nie korzystać zbyt często z programu do prania delikatnego. Warto też korzystać z łagodnych, domowych detergentów – proszek można przygotować z soli oczyszczonej lub kaustycznej z dodatkiem płatków mydlanych, a płyn do płukania zastąpić octem z olejkiem eterycznym.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl