ModaTeraz liczą się tłoczone wzory. Gładkie torebki odchodzą w niepamięć

Teraz liczą się tłoczone wzory. Gładkie torebki odchodzą w niepamięć

Wytłaczane desenie lub symbole znajdziemy wszędzie. Na tapicerkach samochodów widzimy logo marki odbite na skórze. W bibliotekach, księgarniach i antykwariatach znajdziemy opasłe tomiska w skórzanej oprawie z wytłoczonymi pozłacanymi literami. Skórzane kurtki z wybitymi na plecach nazwami zespołów rockowych wracają do łask. Pora również na tłoczone elementy galanterii.

Teraz liczą się tłoczone wzory. Gładkie torebki odchodzą w niepamięć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

13.12.2017 | aktual.: 14.12.2017 13:36

Poniżej znajdziecie kilka przykładów tłoczonej galanterii skórzanej. Znajdziecie tu zarówno znane motywy, takie jak krokodyla skóra, oraz mniej znane. Jeśli czujesz, że wytłaczana skóra pasuje do ciebie, przejrzyj ciekawe oferty lub odwiedź kaletnika.

To, co każdy zna – naturalne blizny i wzory
Czasem nie sposób jest poznać, czy skóra była poddana procesowi tłoczenia, czy nie. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w przypadku skóry nietłoczonej, są jej nierównomierne zagniecenia i blizny. W przypadku skóry tłoczonej charakterystyczna "siateczka" jest jednolita. Dzięki temu wszystkie modele tapicerek lub torebek wyglądają identycznie. Tego typu delikatne tłoczenia nadają torebce estetycznego i jednocześnie naturalnego wyglądu.

Gęstość wzoru zmienia się wraz z przeznaczeniem skóry. Duże płachty, jakimi często obija się fotele samochodowe lub meble, mają nieco grubszy wzór, zaś ten, którym pokrywa się torebki i portfele jest z reguły nieco drobniejszy. Jak więc rozróżnić skórę tłoczoną i nietłoczoną? Ta druga będzie przede wszystkim droższa, nic bowiem nie maskuje niedoskonałości, które muszą zostać usunięte, a co za tym idzie cena oczyszczonej skóry idzie w górę. Poza tym w procesie tłoczenia z powierzchni materiału znikają pory. Dlatego na skórze, która nie była tłoczona, znajdziesz drobniutkie wgłębienia.

Coś bardziej drapieżnego – mocno tłoczone wzory
Uwielbiany swego czasu wzór przypominający skórę krokodyla powoli wraca do łask. Nieregularne i wyjątkowo wyraziste tłoczenia sprawiają, że każdy element galanterii pokryty tym wzorem przyciąga wzrok. Stanowi on bowiem połączenie dwóch sprzeczności - gładkie, błyszczące cętki są podzielone głębokimi i nieregularnymi bruzdami. Taka faktura pasuje idealnie do ciemnych torebek – czarnych i ciemnobrązowych.

Nieco drobniejsze wzory w kształcie wężowych łusek są nieco bardziej uniwersalne. Sprawdzą się zarówno w ciemnych, lakierowanych kopertówkach, jak i tych jasnych i matowych. Wielokolorowa torebka, której barwa również imituje wężową skórę, może wydawać się ekstrawagancka, dlatego niektóre kobiety ostrożnie podchodzą do tego typu deseni, a zupełnie niesłusznie.

Sztuka na skórze - wzory fantazyjne
Na rynku znajdziemy również szeroką gamę wzorów artystycznych, które prezentują walory materiału, ale nie nadają wyglądu innego rodzaju skóry. Głęboki kolor gładszej części połączony z fantazyjnymi wzorami ozdób sprawia, że portfel czy torebka jest nie tylko przyjemna dla oka, ale i miła w dotyku.

Gładkim torebkom nie można niczego odmówić, jednak to właśnie te tłoczone posiadają nieodparty urok. Fantazyjny motyw roślinny, zwierzęcy, czy nawet charakterystyczne logo producenta może być charakterystyczną i zapadającą w pamięć ozdobą.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)