To największy nietoperz w Polsce. Czy należy się go bać?

Borowiec wielki to największy nietoperz zamieszkujący Polskę
Borowiec wielki to największy nietoperz zamieszkujący Polskę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Katarina Paunovic

25.05.2024 16:33, aktual.: 26.05.2024 09:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Borowiec wielki to największy nietoperz występujący w Polsce, który już wybudził się ze snu zimowego. Jeśli myślisz, że nie masz szansy go spotkać, to jesteś w błędzie. W maju jest już aktywny i może skrywać się także na strychu lub w piwnicy. Ale czy należy się go bać?

W Polsce występuje 27 gatunków nietoperzy. Wśród nich największym jest borowiec wielki, którego długość ciała wynosi do ośmiu centymetrów, natomiast rozpiętość jego skrzydeł może osiągać maksymalnie 46 centymetrów - podaje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Młode osobniki posiadają brązowe ubarwienie, natomiast dorosłe są rude. Prowadzą nocny tryb życia i zapadają w sen zimowy, który trwa do kwietnia. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Największy nietoperz w Polsce zamieszkuje też miasta

Choć naturalnym środowiskiem życia borowców wielkich są lasy, to zamieszkują również miasta. Mogą kryć się w opuszczonych budynkach, pod mostami, ale także na strychach i w piwnicach. Czy spotkania z największym nietoperzem w Polsce należy się obawiać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nietoperze należą do zwierząt, których widok dla wielu osób jest przerażający lub po prostu nieprzyjemny. Podczas spotkania z największym nietoperzem w Polsce w głowie automatycznie może pojawić się komenda: uciekaj, ile sił w nogach. Lecz czy naprawdę jest się czego bać?

Czy nietoperz może ugryźć?

Prawda jest taka, że nietoperz nie zaatakuje sam z siebie. Może wydawać syczące dźwięki, które mają odstraszać intruzów. Jeśli lata, to tylko w poszukiwaniu ucieczki. Nietoperz może ugryźć lub podrapać tylko w jednym przypadku – jeśli zostanie złapany gołymi rękami, dlatego nigdy tego nie rób. W awaryjnej sytuacji od razu przemyj ranę wodą z mydłem i skontaktuj się z lekarzem. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że nietoperz miał wściekliznę.

Borowiec wielki to największy gatunek nietoperza występujący w Polsce
Borowiec wielki to największy gatunek nietoperza występujący w Polsce © Adobe Stock

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także