FitnessTrening siłowy najlepiej chroni przed oponką na brzuchu

Trening siłowy najlepiej chroni przed oponką na brzuchu

Trening siłowy najlepiej chroni przed oponką na brzuchu
Źródło zdjęć: © 123RF
29.12.2014 08:09, aktualizacja: 30.12.2014 10:59

Codzienny, 20-minutowy trening siłowy dużo skuteczniej zapobiega związanemu z wiekiem odkładaniu się tkanki tłuszczowej brzusznej niż trwający tyle samo czasu i wykonywany z taką samą intensywnością trening aerobowy - informuje pismo „Obesity”.

Codzienny, 20-minutowy trening siłowy dużo skuteczniej zapobiega związanemu z wiekiem odkładaniu się tkanki tłuszczowej brzusznej niż trwający tyle samo czasu i wykonywany z taką samą intensywnością trening aerobowy - informuje pismo „Obesity”.

Autorami zamieszczonego w nim artykułu są naukowcy z Harvardu, którzy swoje wnioski sformułowali na podstawie zakrojonego na szeroką skalę, wieloletniego eksperymentu z udziałem 10,5 tys. amerykańskich mężczyzn. Wszyscy uczestnicy byli zdrowi, w wieku ok. 40 lat, a obserwacje prowadzono w latach 1996-2008.

Na początku badania mierzono obwód talii i masę ciała panów. Pytano ich także o aktywność fizyczną: jak często ćwiczą, jakiego typu treningi wykonują itp. Przez kolejnych 12 lat analizowano zmiany zachodzące w intensywności i rodzaju aktywności fizycznej uczestników, aby określić, jaki typ ćwiczeń ma największy wpływ na obwód talii.

Okazało się, że mężczyźni kładący główny nacisk na trening siłowy mieli po latach najmniejszy przyrost tkanki tłuszczowej brzusznej. U panów, którzy w porównaniu do innych badanych wydłużyli czas ćwiczeń siłowych o 20 minut dziennie, przyrost w pasie wyniósł średnio - 0,67 cm, podczas gdy u tych, którzy o tyle samo wydłużyli treningi tlenowe, o - 0,33 cm. Osoby niećwiczące wcale, a jedynie regularnie pracujące w ogródku czy dużo chodzące po schodach, miały przyrost na poziomie -0,16. Wszystkich obliczeń dokonano w odniesieniu do grupy kontrolnej, czyli osób prowadzących całkowicie „stacjonarny” tryb życia.

- Jednym z objawów towarzyszących starzeniu się jest sarkopenia, czyli utrata masy mięśniowej mięśni szkieletowych. Z jej powodu opieranie się w tego typu badaniach jedynie na masie ciała jest niemożliwe, gdyż zmianie ulega ogólny bilans tłuszcz-mięśnie - tłumaczy główna autorka badania dr Rania Mekary. - Pomiar obwodu talii jest dużo lepszym wskaźnikiem tego, jak kształtuje się skład ciała wśród starszych osób. Udowodniliśmy, że zaangażowanie w trening oporowy lub, najlepiej, łączenie go z regularnym treningiem aerobowym może skutecznie chronić przed odkładaniem się na starość tłuszczu brzusznego, a jednocześnie pomóc w zwiększeniu lub choćby zachowaniu pierwotnej ilości masy mięśniowej.

Naukowcy podkreślają, że ich badanie pokazuje, jak ważne są ćwiczenia fizyczne nie tylko dla zachowania sylwetki w danym momencie życia, ale i w odległej przyszłości. Ich zdaniem, należy uświadomić dorosłym i starszym osobom, że warto skupić się także na treningu siłowym, a nie tylko - na polecanych dla nich do tej pory jako najlepsze - ćwiczeniach aerobowych.

PAP/kap/ mrt/

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także