Tysiąc złotych więcej? ZUS ci tego nie powie
Niektóre 65-latki mają możliwość otrzymywania co najmniej kilkuset złotych miesięcznie więcej. Wszystko ze względu na przeliczenie, którego dokonuje ZUS. To nie dotyczy jednak wszystkich emerytek. A niektóre panie muszą się szczególnie pospieszyć ze składaniem wniosku.
W czasach galopującej inflacji każdy grosz się liczy, a dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie może wpłynąć na poprawę stanu życia. Szczególnie w przypadku emerytów, którzy w większości otrzymują niskie świadczenia - pieniądze ledwo wystarczają im na rachunki, leki i jedzenie. Jednak pojawiło się światełko w tunelu dla niektórych emerytek.
Byłaś w OFE? Teraz możesz skorzystać
W Polsce wiek emerytalny w przypadku kobiet to 60 lat. Oprócz świadczenia wyliczanego przez ZUS czerpią profity, jeśli były członkiniami Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Dostają bowiem okresową emeryturę kapitałową. "Fakt" podaje, iż pobiera ją w naszym kraju około 520 tys. kobiet i wynosi ona 300 zł miesięcznie. Dlaczego zyskała miano okresowej? Ponieważ jest wypłacana do 65. roku życia. Potem ZUS przelicza emeryturę na nowo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiek emerytalny trzeba podnieść? Borys: nie róbmy tego na siłę, to się dzieje naturalnie
Te kobiety mają czas do końca marca
"Fakt" donosi, że podwyżka może wynieść między 700 a 1000 złotych. Kobiety, które przeszły na emeryturę po 1 października 2017 roku, nie muszą zaprzątać sobie głowy składaniem wniosku. Wszystko dzieje się automatycznie. ZUS przelicza emeryturę, biorąc pod uwagę środki zgromadzone w OFE.
Powiedz nam, co sądzisz o reklamach. Wypełnij krótką ankietę.
Kto jednak musi szczególnie zainteresować się tym tematem? Kobiety urodzone w kwietniu, maju oraz czerwcu 1954 roku. Ta grupa emerytek powinna złożyć wniosek do 31 marca. Wtedy "załapie się" na obecne, korzystniejsze tablice prognozowanego dalszego trwania życia.
"ZUS sam powinien poinformować panie, że mogą skorzystać z takiego przeliczenia, a jednak tego nie robi, choć ma dostęp do informacji, kogo to dotyczy" – mówi dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW w rozmowie z "Faktem".
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl