Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego
13 października o godz. 17.00 w Hali Widowisko-Sportowej przy ulicy Poniatowskiego 32 w Bochni odbędzie się premiera filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” w reżyserii Dariusza Walusiaka.
13 października o godz. 17.00 w Hali Widowisko-Sportowej przy ulicy Poniatowskiego 32 w Bochni odbędzie się premiera filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” w reżyserii Dariusza Walusiaka. Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i PROJEKT: PILECKI dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski i Województwa Małopolskiego. Po projekcji odbędzie się akustyczny koncert Fortecy oraz minirecital Tadka Polkowskiego. Wstęp na imprezę jest wolny.
Film powstał z okazji 70 rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z KL Auschwitz. Stowarzyszenie Auschwitz Memento zorganizowało konkurs „Ucieczka z Auschwitz 2013”. Nagrodą miał być udział w rajdzie historyczną trasą ucieczki. Wygrał zespół „Forteca” ze Szczyrku, który gra patriotycznego rocka inspirowanego polską poezją z okresu II wojny światowej.
26 kwietnia 2013 roku około godziny 18 muzycy przeszli przez bramę „Arbei Macht Frei” a zdjęcia z tego wydarzenia obiegły światowe agencje. 2 maja dotarli do celu czyli Koryznówki w Nowym Wiśniczu. Po drodze członkowie zespołu spotkali potomków ludzi, którzy pomogli słynnym poprzednikom oraz starali się zachować historyczne realia na tyle, na ile to było możliwe. Nie jedli przez 36 godzin, podobnie jak Witol Pilecki i jego towarzysze, nocowali pod gołym niebem, przedzierali się przez lasy. Przez część trasy towarzyszyli im Andrzej Pilecki, syn Witolda Pileckiego i Marek Ostrowski, syn Eleonory Ostrowskiej, szwagierki i łączniczki pułkownika Pileckiego. Efektem rajdu jest piosenka „Ochotnik”. Co więcej, zespół ogłosił niedawno, że pracuje nad płytą poświęconej wyłącznie postaci pułkownika Witolda Pileckiego. Premiera planowana jest na marzec 2014.
Producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Organizacja ta od kilku lat zajmuje się utrwalaniem relacji świadków trudnej dwudziestowiecznej historii. Realizuje też filmy dokumentalne, m.in. „Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy” o zbrodniach niemieckich na Pomorzu 1939-40 czy „Duma i zdrada” o wyborach górali podhalańskich podczas ostatniej wojny. W grudniu planowana jest premiera filmu „Niezłomni” o oddziale AK „Sosienki” walczącym w okolicach KL Auschwitz. Stowarzyszenie prowadzi także akcję „Projekt Pilecki” będącą próbą pozyskania środków na realizację pełnometrażowego filmu dokumentalnego o życiu Witolda Pileckiego.
W premierowym pokazie wezmą udział m.in. potomnkowie uczestników historycznych wydarzeń sprzed 70 lat:
- Zofia Pilecka-Optułowicz, córka Witolda Pileckiego
- Andrzej Pilecki, syn Witolda Pileckiego,
- Krzysztof Kosior, wnuk Zofii, prawnuk Witolda Pileckiego
- Marek Ostrowski, syn Eleonory Ostrowskiej, szwagierki i łączniczki Witolda Pileckiego
- Stanisława Sady i Józef Buczek – dzieci Kazimierza Buczka, przewodnika z Alwerni, który przeprowadził uciekinierów przez granicę między III Rzeszą a Generalną Gubernią,
- Maria Serafińska-Domański, córka Tomasza Serafińskiego, pod nazwiskiem którego Witold Pilecki przebywał w KL Auschwitz i u którego ukrywał się przez kilka miesięcy po ucieczce z obozu
- Marta Orłowska, wnuczka Teofili i Józefa Oborów z Bochni, którzy przyjęli pod swój dach uciekinierów z Auschwitz
- Stanisław Kobiela, prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej
- o. Bolesław Opaliński, gwardian w klasztorze o. Bernardynów w Alwerni, gdzie uciekinierzy z Auschwitz zaznali pomocy.
W premierze udział wezmą również władze Województwa Małopolskiego, władze powiatu bocheńskiego, władze miasta Bochnia.
Strona filmu:
www.projektpilecki.pl/film
Plan imprezy:
W niedzielę, 13 października w Bochni:
16:00 – Rynek 2, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Witolda Pileckiego
16:20 – w hali, w której odbędzie się premierowa projekcja filmu i koncert FORTECY, konferencja prasowa z udziałem m.in:
Zofii Pileckiej-Optułowicz, córki Witolda Pileckiego
Andrzeja Pileckiego, syna Witolda Pileckiego
Marii Serafińskiej-Domańskiej, córki Tomasza Serafińskiego, pod nazwiskiem którego Witold Pilecki przebywał w KL Auschwitz i z którego gościny korzystał po ucieczce z obozu
Bogdana Wasztyla, Stowarzyszenie AM, pomysłodawcy przedsięwzięcia i producenta filmu
Dariusza Walusiaka, reżysera filmu
Maksymiliana Migo – wokalisty zespołu Forteca
Marcina „Siano” Tucznio – lidera zespołu Forteca
17:00 – pokaz filmu
18:00 – akustyczny koncert FORTECY, a po nim występ Tadka POLKOWSKIEGO.
Dokument opowiadający o ucieczce z KL Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. W 70. rocznicę tej ucieczki szlakiem Pileckiego i towarzyszy ruszają muzycy zespołu rockowego Forteca. Chcą pokonać tę trasę w zbliżonych do historycznych warunkach. Na trasie spotykają Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza, który marzył o tym, aby podobnie jak ci młodzi ludzie, pokonać historyczną trasę, a także rozmawiają z ludźmi, którzy zetknęli się z uciekającym z Auschwitz Rotmistrzem. Muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.
- Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil – mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu. – Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż wizyta muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje.
Członkowie Fortecy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego, nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. – Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca – mówi Marcin „Siano” Tucznio, lider zespołu. – I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności.
Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce, które stają się okazją dla uniwersalnej i historycznej refleksji.
Obrazom towarzyszy muzyka Fortecy i piosenki zespołu wraz z powstającym na trasie „Ochotnikiem”, dedykowanym Witoldowi Pileckiemu i jego brawurowej ucieczce.
Idea:
Chcieliśmy przypomnieć to niezwykłe wydarzenie oraz oddać hołd bohaterskim uciekinierom – Witoldowi Pileckiemu, Janowi Redzejowi i Edwardowi Ciesielskiemu. Niektóre ucieczki z Auschwitz były bardziej niezwykłe, sensacyjne, dramatyczne, ale ta była wyjątkowa z innego powodu – uciekinierzy nie tylko tylko chcieli ocalić własne życie, przede wszystkim mieli do wykonania misję. Chodziło o poinformowanie wolnego świata o niemieckich zbrodniach dokonywanych w KL Auschwitz i na okupowanych ziemiach polskich (Witold Pilecki, założyciel Związku Organizacji Wojskowych, konspiracyjnej organizacji w obozie Auschwitz, był autorem pierwszych tajnych not na temat ludobójstwa w obozie). Za pośrednictwem Komendy Głównej Armii Krajowej szczegółowe raporty z Auschwitz dotarły do Londynu, ale alianci nie zniszczyli nawet szlaków kolejowych wiodących do obozu.