GwiazdyUrządzanie wnętrz – przedpokój jako wizytówka mieszkania

Urządzanie wnętrz – przedpokój jako wizytówka mieszkania

06.05.2015 15:39, aktual.: 07.05.2015 09:58

Hol, przedpokój, korytarz to pomieszczenia zazwyczaj pomijane przy urządzaniu wnętrz naszych domów czy mieszkań. Poświęcamy najmniej czasu i uwagi na ich aranżację, kierując się przede wszystkim faktem, że spędzamy w nich zaledwie kilka chwil dziennie. Niesłusznie, bowiem to właśnie one są wizytówką dla wszystkich gości, którzy przekraczają progi naszych domostw. Poza tym bez problemu mogą częściowo przejąć z innych pomieszczeń funkcję przechowywania.

Hol, przedpokój, korytarz to pomieszczenia zazwyczaj pomijane przy urządzaniu wnętrz naszych domów czy mieszkań. Poświęcamy najmniej czasu i uwagi na ich aranżację, kierując się przede wszystkim faktem, że spędzamy w nich zaledwie kilka chwil dziennie. Niesłusznie, bowiem to właśnie one są wizytówką dla wszystkich gości, którzy przekraczają progi naszych domostw. Poza tym bez problemu mogą częściowo przejąć z innych pomieszczeń funkcję przechowywania.

Przedpokój wbrew pozorom odgrywa ważną rolę w naszym domu czy mieszkaniu. Nikt nie lubi być gwałtownie wrzuconym do czyjejś prywatnej sfery mieszkalnej. Dlatego właśnie potrzebne jest nam małe pomieszczenie – łącznik pomiędzy światem zewnętrznym, ogólnodostępnym, a naszym osobistym lokum. Przedpokój dla każdego gościa odwiedzającego nas po raz pierwszy będzie sygnałem tego, czego może się po naszym mieszkaniu spodziewać.

Stereotypowy przedpokój

Standardowo w wyposażeniu przedpokoju zazwyczaj znajdują się wieszaki na odzież wierzchnią, szafki na buty, lustro. Często umieszczamy w nich duże szafy z drzwiami na szynie. Taki mebel umożliwia nam przechowywanie dużych ilości niepotrzebnych nam chwilowo części garderoby, czy sezonowych przedmiotów dekoracyjnych i in. Dodatkowo drzwi na szynie oszczędzają miejsce, pozwalają na umieszczenie tak dużej szafy w często wąskich, małych pomieszczeniach. To są stereotypowe skojarzenia z przedpokojem. Rzadko kiedy udaje nam się osiągnąć taki efekt, aby zapadał on w pamięci i był ucztą dla oka, jednocześnie zachowując funkcjonalność.

Niestandardowa aranżacja

Oprócz funkcji schowka, jaką często przypisuje się przedpokojowi, może on przejąć rozwiązania innych pomieszczeń. Jeśli nie posiadasz w mieszkaniu oddzielonego miejsca pełniącego funkcję biblioteczki, to właśnie w przedpokoju możesz umieścić regały z książkami. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce, tym samym wyślesz potencjalnemu gościowi sygnał, że cenisz sobie pozyskiwanie wiedzy, a gromadzonych przez Ciebie zbiorów nie da się już pomieścić w innych częściach mieszkania.

Innym sposobem na niestandardowe zagospodarowanie przedpokoju jest umieszczenie w nim prywatnej galerii. Możesz wykorzystać reprodukcje ulubionych obrazów, pop arty, plakaty, pocztówki czy zdjęcia z rodzinnego archiwum – wszystko w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Te ostatnie będą sygnalizować Twoje sentymentalne usposobienie, przywiązanie do bliskich, plakaty czy pop arty sprawią, że przedpokój będzie emanował aurą nowoczesności, reprodukcje obrazów zaś dadzą skojarzenia z klasyką i dobrym smakiem. Eksperci od aranżacji wnętrz z Perfect Space przypominają, że przy tak bogatym zaaranżowaniu ścian przedpokoju należy pamiętać, aby ich wystrój odpowiadał ogólnej stylistyce pomieszczenia i zastosowanych w nim rozwiązań.

Jeśli dysponujemy przedpokojem w formie długiego, wąskiego korytarza z pustą ścianą możemy pokusić się o zastosowanie na jej powierzchni fototapety. Chociaż taka forma dekoracji ścian może kojarzyć się z nieco zdezaktualizowaną stylistyką lat 90., należy mieć na uwadze, że liczy się widok, jaki wybierzemy, a nie sam nośnik. Wspaniale sprawdzą się panoramy dużych znanych miast.

Nie zapominajmy również o dodatkach i ich roli nadawania przestrzeniom przytulności. Przedpokój to bodaj jedyne wnętrze, w którym możemy sobie pozwolić na umieszczenie bezużytecznych bibelotów, które nie będą zawadzać, ale wspaniale spełnią funkcję dekoracyjną.

Porzućmy nasze przyzwyczajenia i po skrupulatnym urządzeniu wszystkich pomieszczeń w naszym mieszkaniu, wyjątkowo skupmy naszą uwagę na przedpokoju. To przestrzeń, której aranżacja nie będzie wymagała od nas dużego wysiłku, ani horrendalnego nakładu finansowego, a może przyczynić się do dużo bardziej pozytywnego postrzegania całego mieszkania. Potraktujmy przedpokój jako jego wizytówkę.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także