Blisko ludziW Arabii uważaj na paszport. Jednym kliknięciem mężczyzna może zablokować twój wyjazd z kraju

W Arabii uważaj na paszport. Jednym kliknięciem mężczyzna może zablokować twój wyjazd z kraju

W Arabii uważaj na paszport. Jednym kliknięciem mężczyzna może zablokować twój wyjazd z kraju
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Paulina Brzozowska
04.03.2019 16:48, aktualizacja: 06.03.2019 09:57

Będąc na terenie Arabii Saudyjskiej należy szczególnie uważać na swoje dokumenty. Przy pomocy aplikacji Absher każdy mężczyzna znający nasz numer paszportu, może uwięzić nas w kraju.

Aplikacja Absher na początku służyła arabskiemu rządowi do prowadzenia statystyk populacyjnych i uproszczenia procedur urzędowych. Można w niej zarejestrować samochód, płacić za parkowanie i... kontrolować wybraną kobietę.

Wystarczy, że mieszkaniec Arabii zna nasze nazwisko i numer paszportu. W aplikacji wprowadza nasze dane, jako osobę od siebie "zależną". Każda kobieta w Arabii ma "opiekuna", dlatego nie jest to niezgodne z prawem. Kiedy już figurujemy w aplikacji, mężczyzna, który nas zarejestrował, może sprawować nad nami kontrolę.

Co to dokładnie znaczy? Może zabronić nam wyjazdu z kraju, ograniczyć podróże i czas przebywania poza granicami Arabii Saudyjskiej. Dane z aplikacji przekazywane są służbie celnej i lotniskom. Bez zgody mężczyzny kobiety nie mogą wydostać się z kraju.

Kontrowersyjna aplikacja została zgłoszona do Google, jako promująca przemoc i niewolnictwo kobiet. Niestety gigant technologiczny postanowił, że nie usunie Abshera ze swojej platformy, bo nie łamie ona prawa.

Na szczęście aplikacja działa tylko na terenie Arabii Saudyjskiej. Niestety narodowość kobiety nie ma znaczenia. "Zależną" może zostać każda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także