Wojsko może przejąć dom i samochód. Ustawa mówi jasno kiedy

W każdej chwili do naszego domu może wkroczyć wojsko i zająć nie tylko nieruchomość, ale i pojazdy. Co mówią przepisy na ten temat?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Jak wynika z art. 62 i n. ustawy z dnia 22.06.1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wojsko może zająć nieruchomości prywatne w celu zakwaterowania żołnierzy lub przechowywania sprzętu wojskowego. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i prawnych. Zgodnie z ustawą takie działania mogą być podejmowane nie tylko w czasie wojny, ale także w czasie pokoju.

Zasady zajmowania nieruchomości

W czasie pokoju zajęcie nieruchomości przez wojsko odbywa się na podstawie umowy z właścicielem. W przypadku stanu wojennego lub mobilizacji wojsko może zająć nieruchomość bez umowy na podstawie decyzji dowódcy jednostki wojskowej. Właściciel musi wtedy niezwłocznie udostępnić nieruchomość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

Herosi 2025. Gala pełna wzruszeń, emocji i inspiracji

Właściciele nieruchomości mogą otrzymać wynagrodzenie za udostępnienie swoich nieruchomości, które jest ustalane na podstawie cen rynkowych. W przypadku szkód wyrządzonych przez wojsko właściciele mogą ubiegać się o odszkodowanie, chyba że zajęcie miało miejsce w czasie stanu wojennego.

Obowiązki właścicieli

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do przestrzegania decyzji wojskowych dotyczących zajęcia ich mienia. Za utrudnianie lub uniemożliwianie wojsku korzystania z nieruchomości grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Podobne zasady dotyczą ewakuacji w przypadku utworzenia strefy niebezpieczeństwa.

Wojsko może również zająć rzeczy ruchome, takie jak samochody, na potrzeby obrony państwa lub zarządzania kryzysowego. Decyzje o takich zajęciach wydają lokalne władze na wniosek odpowiednich organów.

Odszkodowania i wynagrodzenia

Za używanie nieruchomości lub rzeczy właścicielom przysługuje ryczałt odpowiadający szkodzie oraz stawce amortyzacji. Roszczenia o odszkodowanie przedawniają się po roku od zwrotu mienia. Właściciele mogą odwołać się od decyzji o zajęciu do wojewody w ciągu 14 dni od jej doręczenia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (32)