Wczesne miesiączkowanie i otyłość idą w parze
Naukowcy zidentyfikowali 30 genów kontrolujących wiek, w którym dziewczęta dojrzewają seksualnie. Dziewczęta dojrzewające zbyt wcześnie są podatne na otyłość i mają większe problemy ze zdrowiem w późniejszych latach życia.
Naukowcy zidentyfikowali 30 genów kontrolujących wiek, w którym dziewczęta dojrzewają seksualnie. Dziewczęta dojrzewające zbyt wcześnie są podatne na otyłość i mają większe problemy ze zdrowiem w późniejszych latach życia. Niektóre spośród genów kontrolujących hormony i rozwój komórek, a zatem wiek osiągnięcia seksualnej dojrzałości u dziewcząt, odgrywają ważną rolę w metabolizmie i regulacji wagi ciała.
Zdaniem naukowców wskazuje to na biologiczny związek między wczesnym pokwitaniem, a podatnością do przybierania na wadze i zwiększonym ryzykiem otyłości u kobiet w późniejszym wieku.
Według dr Anny Murray z uniwersytetu w Exeter posiadanie dużych zapasów tłuszczu może być dla mózgu sygnałem, że organizm ma dość środków, by rozpocząć cykl reprodukcyjny. Reprodukcja zależy od tego, czy ciało ma wystarczającą ilość składników odżywczych - wskazuje.
Prowadzący badania ustalili również, iż w niektórych rodzinach genetyczna podatność na przybieranie na wadze i wczesne pokwitanie może być dziedziczna.
Naukowcy od dawna zwracają uwagę, że dziewczęta dojrzewają seksualnie o kilka lat wcześniej niż 100 lat temu. W Wielkiej Brytanii pierwsze oznaki seksualnego pokwitania występują nawet u dziesięciolatek.
"Wiemy, że wobec dziewcząt z nadwagą prawdopodobieństwo pokwitania we wczesnym wieku jest wyższe" - uważa dr Ken Ong z Cambridge. "Jeżeli wskaźnik otyłości u dzieci będzie przyrastał, to dużo większa liczba dziewcząt będzie wcześnie dojrzewać seksualnie" - dodaje prof. Anthony Swerdlow z Instytutu Badań nad Rakiem.
Badania w grupie 100 tys. kobiet prowadzono w USA, Australii i w Europie pod auspicjami konsorcjum Reprogen. Wyniki omawia specjalistyczna publikacja "Nature Genetics".
POLECAMY: * MEDYCYNA MA PŁEĆ*