Trwa ładowanie...
d4983zb

Wielkie gwiazdy baletu na Wawelu - gala baletowa "Grand pas...! "

26 czerwca 2015 roku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się gala baletowa „Grand pas…!”. Gala organizowana jest już po raz szósty i na stałe wpisała się w program Letnich Festiwali Opery Krakowskiej.

d4983zb
d4983zb

Podczas tych magicznych wieczorów na jednej scenie spotykają się światowe gwiazdy baletu.

Każdego roku poza stałymi już gośćmi, prezentują się nowi tancerze i nowe zespoły. W poprzednich edycjach kilkukrotnie gościli w Krakowie soliści Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, Stuttgarter Ballet, Polskiego Baletu Narodowego, Baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a także soliści Béjart Ballet Lausanne, Royal Danish Ballet w Kopenhadze, Royal Swedish Ballet w Sztokholmie oraz Ukraińskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

W tegorocznej gali wystąpią m.in.: Saori Koike i Mikhail Martynyuk z Kremlowskiego Teatru Baletu w Moskwie, Daria Ivanova i Dawid Kupinski, soliści Royal Swedish Ballet; Sofia Gumerova i Igor Kolb, soliści Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu; tancerz i choreograf François Mauduit, solista m.in. Béjart Ballet Lausanne i Opéra National de Bordeaux; Géraldine Lucas, solistka Baletu Opery Marsylskiej; Alena Shkatula i Dzianis Klimuk, soliści Estońskiego Baletu Narodowego, Laetitia Pujol i Florian Magnenet soliści L’Opéra National de Paris oraz Zespół Baletu Opery Krakowskiej.

Gala baletowa „Grand pas…!”jest międzynarodowym wydarzeniem o rosnącej renomie. Zaproszeni goście prezentują choreografie najznamienitszych twórców współczesnego baletu, a także te oryginalne z wielkiego repertuaru klasycznego. Do tej pory krakowska publiczność mogła podziwiać układy taneczne w choreografiach tak znamienitych twórców jak: Maurice Béjart, Uwe Scholz, John Cranko, Yuri Grigorovich, Dmitry Bryantsev, Edward Clug, Victor Gsovsky, a także wybitnych polskich choreografów m.in.: Krzysztof Pastor, Jacek Przybyłowicz, Katarzyna Aleksander-Kmieć, Violetta Suska.

d4983zb

Maja Plisiecka, która objęła patronat honorowy nad galą baletową „Grand pas…!” w 2012 roku, w liście do artystów i gości napisała: „Cieszy mnie, że Opera Krakowska stała się inspiratorką spotkań tych, którzy kochają taniec, żyją nim i pozwalają innym poznać jego piękno. Tego rodzaju artystyczne inicjatywy pozwalają wierzyć, że sztuka nie zna granic, barier językowych i kulturowych, a radość z uczestniczenia w wydarzeniu wnosi światło w codzienne życie każdego z nas”.

d4983zb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4983zb