Wylej na bukszpan. Wytępi żarłoczne larwy co do jednej
Kiedy dni stają się coraz cieplejsze, w ogrodzie mogą pojawić się szkodniki, które sieją prawdziwe spustoszenie. Żarłoczne insekty błyskawicznie zamieniają młode pędy w suche łodygi. Jak wygląda ćma bukszpanowa i jak się jej pozbyć? Pomoże domowy oprysk.
W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano ją dopiero w 2012 roku. W tak krótkim czasie ćma bukszpanowa stała się wrogiem ogrodników. Insekt żeruje od początku wiosny aż do późnej jesieni i potrafi wyrządzić sporo szkód na krzewach bukszpanu, który jest jego przysmakiem.
Największe zagrożenie wyrządzają nie same motyle, ale larwy, które są wyjątkowo żarłoczne. Zjadają nie tylko liście, ale również młode, zielone pędy, co może prowadzić do całkowitego zniszczenia zdrowych dotąd krzewów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany klimatyczne a owady. Sytuacja w polskich lasach jest na bieżąco monitorowana
Jak wygląda larwa ćmy bukszpanowej?
Dorosłe mogą mierzyć nawet 4,5 cm długości. Larwa ćmy bukszpanowej ma wyrazisty wygląd - jej ciało jest jasnozielone, z czarnymi i białymi paskami biegnącymi wzdłuż całego ciała. Do tego odznaczają się czarną głową. Z czasem, w miarę dojrzewania, larwy stają się ciemniejsze, a ich paski i drobne włoski - bardziej widoczne. Niestety, te szkodniki są trudne do zauważenia, ponieważ preferują ukrywanie się w gęstwinie krzewów.
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z gąsienicą ćmy bukszpanowej? Pierwszą zauważalną oznaką ich obecności jest biała pajęczyna, która pojawia się między gałęziami oraz liście z poobgryzanymi krawędziami. Warto podkreślić, że ćma bukszpanowa rozprzestrzenia się bardzo szybko, a jej żerowanie prowadzi do powstawania tzw. gołożerów, czyli pędów bez liści, które pokryte są przędzą.
Domowy sposób na pozbycie się larw ćmy bukszpanowej
Zaraz po zauważeniu pierwszych oznak żerowania ćmy bukszpanowej, powinno się jak najszybciej podjąć działania mające na celu jej zwalczanie. Warto więc sięgnąć po domowe opryski, które wykonamy z produktów, znajdujących się w kuchni.
Ćma bukszpanowa jest najbardziej aktywna w nocy, kiedy to poszukuje pożywienia, dlatego też opryskiwanie powinno odbywać się późnym wieczorem. Sprawdzoną metodą jest m.in. oprysk z sody oczyszczonej. Litrową butelkę wody wzbogać o łyżkę sody oczyszczonej i niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Po dokładnym wymieszaniu składników rozpyl roztwór na zaatakowane krzewy bukszpanu.
Czytaj także: Wymieszaj i wlej do ziemi. Kret natychmiast się wyniesie
Inną metodą jest oprysk z octu i oleju. Do pół litra wody dodaj 4 łyżki octu i 3 łyżki oleju rzepakowego. Po dokładnym wymieszaniu składników zastosuj roztwór na krzewy bukszpanu, które padły ofiarą szkodników. W ciągu kilku godzin larwy opadną z roślin, co umożliwi ich zebranie i usunięcie z ogrodu.
Równie skutecznym opryskiem jest ten z olejkiem neem. Wystarczy połączyć litr wody, 10 ml olejku neem i odrobinę płynu do mycia naczyń, aby stworzyć środek przeciwko szkodnikom. Rozpylaj go na krzewach bukszpanu i czekaj, aż ćmy ulotnią się z twojego ogrodu.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl