GwiazdyWózek dla lalek - jak wybrać najlepszy?

Wózek dla lalek - jak wybrać najlepszy?

Wózek dla lalek - jak wybrać najlepszy?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Sylwia Ścibak

13.12.2017 13:34, aktual.: 14.12.2017 09:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wózek dla lalek to przydatna zabawka. Dzięki niemu dziecko może rozszerzyć swoją zabawę albo nauczyć się chodzić. Współczesne wózki mają wiele użytecznych funkcji. Niektóre mogą być jednocześnie kołyską i nosidełkiem, a inne są proste, bardzo ozdobne i w nich zmieści się tylko jedna lalka lub pluszak. Jaki wózek dla lalek wybrać?

Wózek dla lalek dostosowany do wieku dziecka

Zanim kupimy wózek dla lalek, weźmy pod uwagę wiek dziecka. Najmniejsze, najlżejsze wózki przeznaczone są już dla półtorarocznych, dwuletnich dzieci. Te większe, z wyżej osadzonym uchwytem będą dobre dla trzyletnich maluchów. Największymi wózkami mogą bawić się dzieci pięcio- i sześcioletnie.

Wózek dla lalek to nie tylko zabawka. Może to być również swoisty „wspomagacz” chodzenia, dzięki któremu dziecko uczy się utrzymywać równowagę i stawiać regularne kroki. Będzie więc dobrym rozwiązaniem dla malutkich brzdąców, które jeszcze nie będą umiały bawić się nim zgodnie z przeznaczeniem.

Wózek dla lalek – różne rodzaje

Wózek wózkowi nierówny. Niektóre są lżejsze i mają mniej elementów konstrukcyjnych, a niektóre są bardziej masywne i przeznaczone do jeżdżenia na nierównym podłożu. Wózki z reguły dzielimy na wiklinowe, materiałowe z elementami plastikowymi oraz drewniane.

Wózki wiklinowe są przeznaczone raczej do użytku domowego. Niektóre modele są cięższe i wyższe, dlatego będą nadawać się dla starszych dzieci. Inne są małe i bardzo lekkie, więc pobawią się nimi mniejsze pociechy. Wózki wiklinowe przypominają modele w stylu retro, które były bardzo popularne w ostatnich dekadach XX w. i zazwyczaj mają jedną, płytką lub głęboką komorę oraz ozdobną gondolę. Można w nich pomieścić nie tylko lalki, ale także inne zabawki, np. maskotki czy klocki.

Wózki drewniane są również przeznaczone do użytku domowego, chociaż można je prowadzić na zewnątrz, kiedy jest słonecznie i sucho. Wózki drewniane są zazwyczaj dość małe, mają jedną komorę, a niektóre są „pchaczami”, które doskonale wspomagają naukę chodzenia.

Wózki plastikowe z kolei przypominają współczesne, nowoczesne modele i są dobre do prowadzenia na zewnątrz, także po nierównym podłożu. Niektóre z nich mają kilka komór idealnych do przenoszenia zabawek oraz akcesoriów dla lalek. Inne są jednokomorowe bądź mają dodatkowo torby do przenoszenia. Wózki plastikowe mogą mieć duże rozmiary, ale mogą być też małe i bardzo lekkie. Te większe, które najbardziej przypominają wózki dla dzieci, mają najczęściej dużo przegród, skrętne koła i regulowany uchwyt. Niektóre mogą pełnić funkcję nosidełka, spacerówki, fotelika i gondoli.

Wózek dla lalek – bezpieczeństwo

Przy doborze idealnego wózka dla lalek warto pamiętać o bezpieczeństwie. Zabawka nie może mieć ostrych, wystających elementów, które mogłyby zranić pociechę. Powinna być czysta, wykonana z bezpiecznych materiałów, najlepiej z odpowiednim atestem.

Pamiętajmy również o kółkach. Niektóre mogą rysować podłogę, więc do wnętrz przydadzą się kółka z piankowego PCV, które są trwalsze i cichsze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także