Opryszczka i rzęsistkowica
Wywoływana jest przez wirus HSV2. U mężczyzn dotyczy żołędzi i napletka, czasem powoduje zmiany chorobowe w cewce moczowej. U kobiet zmiany pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, kroczu, czasami na wewnętrznej powierzchni ud, a także na szyjce macicy, niekiedy zajęte są pośladki. Zakażenie HSV2 u kobiet zwiększa ryzyko raka szyjki macicy. Może też dojść do zakażenia noworodka podczas porodu drogą naturalną. Osoba raz zarażona wirusem HSV2 jest jego nosicielem do końca życia i musi się liczyć z możliwością wystąpienia nawrotów objawów opryszczki.
Objawy u kobiet i mężczyzn: Początkowo uporczywe swędzenia narządów płciowych, warg sromowych u kobiet i trzonu prącia u mężczyzn. Po upłynięciu doby pojawiają się czerwone krostki, które następnie zamieniają się w pęcherzyki napełnione płynem. Te po samoistnym pęknięciu zamieniają się we wrzody, a potem w strupki, które po 1-2 tygodniach znikają same. Bywa, że choroba nie ma żadnych objawów.
Rzęsistkowica: Choroba wywoływana przez pierwotniaka rzęsistka pochwowego. U kobiet wywoływać może zapalenia pochwy, pęcherza i cewki moczowej. Szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży, bowiem może powodować poronienie. U mężczyzn wywołuje zapalenie cewki moczowej i gruczołu krokowego. Rzęsistek pochwowy przenoszony może być nie tylko w trakcie kontaktów seksualnych, ale też przy używaniu wspólnych ręczników czy innych przyborów osobistych.