Kiła
Objawy rzęsistkowicy u kobiet: Mogą się pojawić już po 3 dniach od zakażenia. U kobiet są to obfite, pieniste upławy o nieprzyjemnym zapachu, pieczenie i swędzenie pochwy i sromu, dotkliwe szczególnie podczas oddawania moczu. Objawy rzęsistkowicy u mężczyzn. Często ma przebieg bezobjawowy, przez co mężczyźni zarażają swoje partnerki. Od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów minąć może do miesiąca. Ostry stan objawia się obfitym ropnym wyciekiem z cewki moczowej. Towarzyszy mu świąd, ból, częstomocz i pieczenie podczas oddawania moczu, bóle krocza.
Kiła:
Wywołują ją bakterie - krętki blade. Nieleczona jest bardzo niebezpieczna, powoduje nieodwracalne spustoszenia w organizmie, może prowadzić do zainfekowania narządów wewnętrznych, także mózgu. Skutkiem nieleczonej kiły może być niepełnosprawność ze zmianami osobowości, a nawet paraliż. Kiła wywołuje także impotencję i ślepotę. Podczas porodu matka może nią zarazić dziecko. Objawy u kobiet i mężczyzn: pierwsze objawy choroby ujawniają się mniej więcej po 2–3 tygodniach od momentu zakażenia. Najczęściej na skórze lub błonie śluzowej narządów płciowych najpierw tworzą się niewielkie, bezbolesne owrzodzenia, powiększają się węzły chłonne, zwykle w pachwinach. Objawy te najczęściej same ustępują. Zwykle po 8–10 tygodniach od zakażenia, na całym ciele pojawia się drobna wysypka. Mogą jej towarzyszyć ból głowy, gardła, gorączka, ogólne osłabienie. Wtórna postać kiły może również sama ustąpić. Nieleczona kiła przechodzi w okres utajenia. Wtedy zdarza się, że co jakiś czas na skórze pojawia się tzw. wysypka
nawrotowa. Nawet po kilku czy kilkunastu latach od zakażenia na skórze, w narządach wewnętrznych, na kościach mogą się tworzyć tzw. kilaki, czyli guzy o konsystencji gumy, które mogą pękać i pozostawiać trwałe blizny.