Wtedy przejdź na emeryturę. Dostaniesz więcej o kilkaset złotych

Wtedy przejdź na emeryturę. Dostaniesz więcej o kilkaset złotych

Waloryzacja emerytur będzie najbardziej opłacalna dla seniorów, którzy dopiero planują odejście z pracy
Waloryzacja emerytur będzie najbardziej opłacalna dla seniorów, którzy dopiero planują odejście z pracy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
11.12.2022 12:51, aktualizacja: 11.12.2022 13:50

W 2023 roku nastąpi waloryzacja emerytur. Zyskają na niej zwłaszcza te osoby, które planują zakończenie kariery zawodowej. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy wiedzieć, kiedy odejść z pracy. Wbrew pozorom nie jest to odległy termin.

Przejście na emeryturę to marzenie wielu seniorów. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na wysokie emerytury, które pozwolą im na godne życie. Szalejąca inflacja sprawiła, że emeryci szukają sposobów na to, aby zwiększyć spływające na ich konta przelewy od ZUS-u. W przyszłym roku będą mieli ku temu świetną okazję.

Zaplanowane przejście na emeryturę. Jest konkretny termin

W przyszłym roku seniorów czeka waloryzacja emerytur. Osoby, które chcą załapać się na wyższe świadczenia, muszą w określonym czasie rozpocząć emeryturę. Na waloryzacji zyskają bowiem seniorzy, którzy planują dopiero zakończenie kariery zawodowej. Najlepiej, jeśli zrobią to nie później niż w lutym 2023 roku.

Wypłacane od marca świadczenia zostaną automatycznie zwaloryzowane o 13,8 proc., czyli o minimum 250 zł. Jeśli senior zdecyduje się rozpocząć emeryckie życie przed końcem lutego, nie straci przyszłorocznej trzynastej emerytury. Według kalendarium ZUS-u wypłacana jest ona w kwietniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Emerytura po waloryzacji. Kto może ją otrzymać?

Nowa emerytura zależy wyłącznie od ukończenia wieku emerytalnego. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Senior musi także udowodnić w instytucji państwowej jakikolwiek okres ubezpieczenia. Ważną informacją jest to, że wniosek o emeryturę można złożyć już 30 dni przed osiągnięciem wskazanego wyżej wieku.

Na wysokość emerytur wpływa przede wszystkim staż pracy. To jednak niejedyny czynnik. Liczy się także kapitał emerytalny uzbierany w trakcie zatrudnienia. Ostateczną wysokość świadczenia określa waloryzacja składek i emerytur oraz raporty GUS dotyczące dalszego trwania życia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta