Z cmentarza wracają z mandatem. Nawet 5000 zł za znicz

Z cmentarza wracają z mandatem. Nawet 5000 zł za znicz

Znicze na grobie
Znicze na grobie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
14.10.2023 14:34, aktualizacja: 14.10.2023 14:58

Ze względu na nadchodzący dzień Wszystkich Świętych już od połowy października wielu Polaków decyduje się na zakup nowych zniczy i odwiedziny na cmentarzu. Okazuje się, że wyrzucając stare "lampki", możemy narazić się na wysoki mandat. Wystarczy jedna sztuka w nieodpowiednim kontenerze.

Chociaż pamiętać o zmarłych powinniśmy przez cały rok, to właśnie 1 listopada masowo wspominamy bliskich, którzy odeszli z tego świata. Aby godnie uczcić ich życie, szczególną uwagę zwracamy na wygląd nagrobków. To czas na kupienie nowych zniczy i wyrzucenie starych, wyplewienie chwastów wokół grobu, a także posprzątanie płyty nagrobka.

W tym szczególnym czasie dobrze wiedzieć, jak segregować odpady. Okazuje się, że wrzucenie wszystkich zniczy do jednego kontenera, może boleśnie uszczuplić nasz portfel.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Segregacja śmieci na cmentarzu

Wymiana wkładów w zniczach, zamiecenie jesiennych liści czy wyrzucenie zwiędłych kwiatów może nie wystarczyć. Oprócz tego warto przetrzeć i wyczyścić płytę, aby przez kolejne miesiące wyglądała nieskazitelnie.

Co jeśli zdecydujemy się na wyrzucenie starych zniczy? Nie powinny trafiać do tego samego kubła na śmieci, co wiązanki z kwiatów czy zgrabione liście. Szklane wyrzucamy do kontenerów na szkło, a plastikowe do tych oznaczonych na żółto, czyli do odpadów plastikowych. 

Największy problem pojawia się jednak przy zniczach elektrycznych, po które sięgamy coraz częściej. Są łatwe w użyciu i bardzo wydajne. Co jednak zrobić, gdy ich "żywotność" się skończy?

Za wyrzucenie ich do tych pojemników grożą wysokie kary

Zniczy elektrycznych nie należy wyrzucać do jednego kontenera, ani do pojemnika na szkło czy plastik. W tym przypadku powinny zostać umieszczone w kuble na elektrośmieci, które już pojawiły się przy niektórych cmentarzach. Jeśli taki pojemnik nie znajduje się w okolicy, należy zabrać odpady i zlokalizować odpowiedni śmietnik. Zawsze jest też możliwość oddania ich do PSZOK-u (punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych)

Niesegregowanie odpadów elektrycznych nie tylko szkodzą planecie, ale również naszemu portfelowi. Za wyrzucenie zniczy do nieodpowiednich pojemników grozi wysoki mandat, który może osiągnąć nawet 5 tys. zł. Dlatego warto zadbać o środowisko oraz swój stan konta i pamiętać o segregacji.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta