Zadbaj o sportowe ubrania. Porady jak prać, żeby ich nie zniszczyć

Zadbaj o sportowe ubrania. Porady jak prać, żeby ich nie zniszczyć

Przy praniu ubrań sportowych należy unikać używania proszku
Przy praniu ubrań sportowych należy unikać używania proszku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
03.08.2022 14:03

Lato to okres wzmożonej aktywności fizycznej. Bieganie, jazda na rowerze, treking, nordic walking, jazda na rolkach i inne sporty wymagają odpowiedniej odzieży. W idealnej opcji warto prać ją po każdym użyciu, aby była zawsze świeża i pachnąca. Jak powinno się to robić? Prezentujemy garść prostych porad, które warto zastosować.

Kiedy prać?

Odzież treningową najlepiej prać zaraz po treningu. Jeśli jednak wiecie, że będzie to niemożliwe, to na czas oczekiwania warto powiesić ją na suszarce, a w idealnej opcji - wywietrzyć na balkonie. Przed powieszeniem warto odwrócić ubrania na lewą stronę. Najgorsze co możecie zrobić, to pozostawić je zwinięte przez długi czas, zwłaszcza jeśli mówimy o trzymaniu ich w torbie, którą zabieracie ze sobą na siłownię. Wtedy zapach potu może być trudny do usunięcia i na dodatek przejdzie na pozostałe rzeczy znajdujące się w środku.

Świeży zapach

Z jednej strony pot oznacza, że trening był udany, ale z drugiej – powoduje, że odzież przesiąka nieprzyjemnym zapachem. W skrajnych przypadkach nawet pranie może okazać się nieskuteczne. Jakie są na to sposoby? Warto zacząć od tych najtańszych i domowych, a więc kupić ocet winny lub nadmanganian potasu, który dostaniecie w aptece. Ten drugi jest dostępny w formie proszku, który należy rozpuścić w wodzie. Niezależnie od wybranego środka, należy spryskać nim odzież na kilka minut przed włożeniem do pralki. Możecie też skorzystać z profesjonalnych rozwiązań w postaci specjalnych środków do prania odzieży sportowej.

Uniwersalne wskazówki

Najprostszą odpowiedzią będzie, jeśli powiemy, że zgodnie z zaleceniami producenta, które oczywiście znajdziecie na metce. Jest jednak kilka złotych zasad. Pierwsza to przygotowanie do prania. Nie powinno się stosować płynów zmiękczających, a temperatura powinna być ustawiona na 30 lub 40 stopni Celsjusza. Ubrania powinny być odwrócone na lewą stronę, a zamki i suwaki zapięte. Rzeczy zawierające różnego rodzaju zamknięcia, rzepy lub zapięcia najlepiej prać osobno. Obecnie producenci pralek, a nawet suszarek maja specjalne programy do odzieży sportowej, w tym również do odzieży z membranami wodoodpornymi. Te ostatnie wymagają szczególnej troski. Nic się jednak nie stanie, jeśli wybierzecie po prostu szybki program na 15 lub 30 minut.

Pranie to nie wszystko

Choć suszarka kusi trybem suszenia ubrań sportowych, to lepiej po prostu wyjąć je z pralki, strzepnąć i powiesić w taki sposób, żeby nie utworzyły się zagniecenia. Najgorsze co możecie zrobić, to oczywiście użycie żelazka. Odzież z membraną dodatkowo od czasu do czasu warto zaimpregnować specjalnymi środkami. Powinniście to zrobić jak najszybciej, kiedy zauważycie, że traci ona swoje właściwości ochronne. Podczas prania nie powinno się używać proszku oraz środków zmiękczających. Co do zasady odzieży wyposażonej w membranę nie powinno się prać tak często, jak typowych ubrań, zwłaszcza że zazwyczaj jest ona używana jako druga lub trzecia warstwa, a to zmniejsza szanse na pojawienie się przykrego zapachu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także