Zatrzęsienie kleszczy w wielkich miastach. Oto co odkryto w Krakowie
Kleszcze coraz częściej pojawiają się już nie tylko w lasach i parkach, ale nawet dużych aglomeracjach miejskich. Ostatnio siedlisko tych właśnie pajęczaków odkryto na jednym z krakowskich placów zabaw.
07.05.2024 | aktual.: 07.05.2024 19:21
Jeszcze kilka lat temu kleszcze można było spotkać przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim podczas spaceru po lesie, łące lub ogrodzie. Przez ciepłą zimę kontakt z nimi grozi nam niemal przez cały rok. W dodatku zadomowiły się już także w wielkich miastach, takich jak Kraków.
Kleszcze na placu zabaw w Krakowie
Kto by pomyślał, że kleszcze mogą pojawić się na placu zabaw? Przekonała się o tym Zuzanna Kocoń, która właśnie tam odkryła siedlisko tych groźnych pajęczaków.
Mieszkanka wspólnoty z ul. Sołtysowskiej w Krakowie zdradziła, że pewnego dnia siedziała na ławce czekając, aż jej córka skończy zabawę w piaskownicy. Kiedy dziewczynka do niej podeszła, zwróciła uwagę na "pająki", które chodziły po jej nogach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Na łydce miałam kleszcze, żaden się jeszcze nie wbił. W panice strząsnęłam je w trawę" - zdradziła zaniepokojona kobieta.
O całej sytuacji powiadomiła administrację wspólnoty, która postanowiła dokładnie zbadać sprawę.
"Koło piaskownicy znaleźliśmy kłębowisko kleszczy. Musieliśmy spryskać teren środkiem biobójczym, a plac zabaw zamknąć, żeby się dzieci nie potruły" - zdradził zarządca wspólnoty, w której mieszka pani Zuzanna.
Jak ochronić się przed kleszczami?
Kleszcze, mimo swoich niewielkich rozmiarów, budzą wśród nas prawdziwy postrach. W końcu to właśnie one przenoszą wiele groźnych chorób takich jak np. boreliozę.
"Jedyną niezawodną przeszkodą w ich rozwoju mogą być mroźne zimy, ewentualnie długotrwałe susze. Problem w tym, że ocieplenie klimatu sprzyja zwiększeniu populacji tych krwiopijnych pajęczaków" - zdradziła "Wyborczej" entomolożka, dr Ewa Sady.
Nie ma środka, który w 100 proc. uchronił nas przed kleszczami. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym maksymalnie zminimalizujemy ryzyko ukąszenia. W pierwszej kolejności warto zadbać o specjalne środki odstraszające te właśnie pajęczaki, którymi powinniśmy zabezpieczyć nie tylko siebie i bliskich, ale również naszych czworonożnych przyjaciół.
Wybierając się na spacer w pobliżu krzewów, kwiatów lub wysokich traw, warto zadbać o odpowiedni strój, który utrudni pajęczakom dostęp do naszej krwi. W tym przypadku przyda nam się np. koszula z długimi rękawami, spodnie, skarpetki oraz buty z wysoką cholewką. Nie zapomnijmy także o nakryciu głowy.
Po każdym powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, by mieć pewność, że kleszcze nie przywędrowały z nami na tzw. "gapę".
Czytaj też: To już plaga. Leśnik mówi, co robić
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl