Zatrzymaj lato na talerzu
Latem i jesienią mamy dostęp do wielu świeżych owoców i warzyw. O tej porze roku są one najzdrowsze i najsmaczniejsze. Dlatego warto wykorzystać je w kuchni. Można z nich przyrządzić wiele smacznych i pożywnych dań.
31.08.2010 | aktual.: 31.08.2010 22:42
Latem i jesienią mamy dostęp do wielu świeżych owoców i warzyw. O tej porze roku są one najzdrowsze i najsmaczniejsze. Dlatego warto wykorzystać je w kuchni. Można z nich przyrządzić wiele smacznych i pożywnych dań. Warte polecenia są sałatki – łatwo je przygotować, doskonale nadają się do kulinarnych eksperymentów i improwizacji. Doskonale pasują na obiad czy kolację, zarówno jako przystawka jak i samodzielne danie.
Zdrowie na talerzu
W naszej codziennej diecie, niezależnie od pory roku, powinny znajdować się warzywa i owoce. Są one źródłem witamin, składników mineralnych, kwasów organicznych, pektyn, łatwo przyswajalnych cukrów i cennego błonnika. Są w większości lekko strawne oraz niskokaloryczne. Dlatego aby zachować zdrowie i urodę warto jeść je pod każdą postacią. Wybierając owoce i warzywa trzeba zwrócić uwagę czy są świeże i nieuszkodzone.
Pomysł na obiad
Sałatka jest dobrym pomysłem na obiad w upalny dzień. Można się nią naprawdę najeść. Nie musi pełnić roli przystawki do mięsa, którego w ciepłe dni raczej nie mamy jeść ani przygotowywać. Teraz możemy do woli sięgać po kalafior, fasolkę szparagową czy bób.
Jeśli mamy ochotę na obiad w 100% wegetariański, dobrym wyborem może okazać się sałatka z bobu. Bardzo łatwo można ją przygotować. Jej składnikami są bób, jogurt, czosnek.
Sałatka z bobu
1 kg bobu;
kubeczek jogurtu naturalnego;
1 lub 2 ząbki czosnku;
pieprz, sól
Bób ugotowany w osolonej wodzie, obrany ze skórek. Rozgnieciony czosnek dodajemy do jogurtu naturalnego. Na koniec solimy i pieprzymy.
Bób jest cennym źródłem błonnika, który poprawia pracę przewodu pokarmowego, a także wielu witamin: B1, B2, PP, C i prowitamniny A. Zawiera ponadto: wapń, fosfor, żelazo, magnez i karoten. Ugotowany bób ma tylko 85 kcal w 100 g.
Latem warto sięgać po kalafior. Zawiera : sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, witaminy: K, B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy i pantotenowy. Jest niskokaloryczny, w 100 g ma tylko 20 kcal, dlatego osoby dbające o linię mogą go jeść bez wyrzutów sumienia.
Sałatka z kalafiora
kalafior;
jajka;
majonez;
sól,pieprz;
można dodać pomidory, ogórki
Gotowanego kalafiora pokroić na części, dodać pokrojone jajka, (ewentualnie także pokrojonego pomidora, ogórka) sól, pieprz.