Zdrowa i piękna przed i po porodzie – produkty dla mam

Przyszłe mamy boją się, że ciąża pozbawi je atrakcyjnego wyglądu i seksapilu. Są jednak sposoby na to, aby w tym wyjątkowym czasie czuć się kobieco i po porodzie szybko wrócić do formy. Odpowiednia dieta, ćwiczenia, kosmetyki i witaminy dla kobiet w ciąży pomogą Ci wejść zdrowej i pięknej w rolę mamy.

Zdrowa i piękna przed i po porodzie – produkty dla mam
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

06.04.2017 | aktual.: 18.05.2017 11:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzień w którym test ciążowy wskazuje dwie kreski jest wyjątkowy. Życie każdej kobiety zmienia się wtedy o 180 stopni, pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Zostać w domu i odpoczywać czy pracować? Jakich produktów unikać? Jak zapobiec rozstępom? Czy aktywność fizyczna nie zaszkodzi dziecku? Drogie Panie, nie dajmy się zwariować! Ciąża to wyjątkowy stan, ale nie jest chorobą. Oczywiście pewnych rzeczy trzeba unikać, jednak wprowadzanie drastycznych zmian z dnia na dzień jest niebezpieczne dla matki i dziecka.

Jeśli nie pracujesz w warunkach szkodliwych nie rezygnuj z pracy w pierwszym trymestrze ciąży. Nasze babcie i prababcie pracowały przecież fizycznie i rodziły zdrowe dzieci. Kontakt z ludźmi, ruch i życie zgodnie z dawnym rytmem to cenne bodźce dla rozwijającego się dziecka. Brak aktywności i siedząc tryb życia może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia malucha w łonie matki, a nawet opóźnienia rozwoju.

Zacznij od odżywiania

Na pewno znasz powiedzenie, że kobieta w ciąży je za dwoje. Słyszałaś też niewątpliwe o zachciankach i niepohamowanym apetycie przyszłych mam. W czasie ciąży nie powinnaś trzymać restrykcyjnej diety, jednak jeśli martwisz się o swoją figurę po ciąży, nie objadaj się. Ze względu na zdrowie dziecka powinnaś bezdyskusyjnie zrezygnować z alkoholu, papierosów i narkotyków, uszkadzających układ nerwowy malucha. Ogranicz do minimum picie napoi zawierających kofeinę. Zredukuj także ilość soli i ostrych przypraw dodawanych do posiłków. Niestety mimo ciążowych zachcianek powinnaś zrezygnować także ze spożywania słodyczy w dużej ilości. Zamiast nich sięgnij po produkty bogate w błonnik, pobudzające pracę jelit. Jedz więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Ciąża jest szczególnym wyzwaniem dla układu kostnego kobiety, dlatego niezbędnym jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia. Nie pomijaj w swojej diecie nabiału. Wykreśl ze swojego jadłospisu sery pleśniowe, surowe jajka, mięso, ryby i owoce morza. Niedogotowane produkty mogą zawierać bakterie i pasożyty zagrażające dziecku.

Obraz
© Materiały prasowe

Leki w ciąży? Kwas foliowy i co jeszcze?

Zdrowe odżywianie jest w ciąży bardzo ważne, ale często nie wystarcza aby dostarczyć mamie i dziecku odpowiednich mikroelementów. Większość ginekologów zaleci suplementację kwasu foliowego, nawet jeśli jeszcze nie jesteś w ciąży, a planujesz ją w najbliższym czasie. Ten składnik znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wrodzonych wad układu nerwowego. Kwas foliowy reguluje metabolizm komórek i odpowiada za tworzenie czerwonych krwinek. Jego niedobór może prowadzić do uszkodzenia łożyska, a w efekcie nawet poronienia. Tą witaminę z grupy B możesz dostarczyć organizmowi w produktach spożywczych takich jak fasola, soja, banany, sery, orzeszki ziemne, żółtka jaj, szpinak, szparagi, drożdże piwne. Dodatkowo sięgnij po witaminy dla kobiet w ciąży. Możesz wybrać sam kwas foliowy lub preparaty zawierające w składzie także witaminy i minerały.

Pamiętaj, że Twój organizm pracuje teraz za dwoje, dlatego potrzebujesz więcej mikroelementów niż przed ciążą. Jeśli będą Cię męczyć skurcze lub drżenie mięśni, sięgnij po produkty bogate w magnez lub odpowiedni suplement. Częstą bolączką kobiet w ciąży jest anemia. Aby utrzymać ilość hemoglobiny na prawidłowym poziomie wzbogać swoją dietę o zielone warzywa, mięso i ryby. Lekarz może polecić Ci także stosowanie żelaza w tabletkach. Do rozwoju dziecka niezbędny jest także cynk, pomocny w budowie układu immunologicznego i odpowiedzialny za przyrost masy ciała. Kwas askorbinowy, znany także jako witamina C utrzymany na odpowiednim poziomie wesprze Twoją odporność i uchroni dziecko przed wadami układu nerwowego.

Mikroelementy i witaminy w ciąży powinny być dostarczane od początku. W pierwszym trymestrze, gdy tworzy się układ nerwowy dziecka niedobory mogą być szczególnie groźne. Niebezpieczny jest również nadmiar witamin, dlatego stosowanie suplementów powinnaś skonsultować z lekarzem.

Obraz
© Materiały prasowe

Trenuj jak przed maratonem

Nie rezygnuj z ruchu! Przed ciążą dbałaś o swój wygląd chodząc na fitness, jogę, jogging czy spacery? Porozmawiaj z lekarzem na jaką aktywność możesz sobie pozwolić i nadal dbaj o swoje ciało. Udowodniono, że poród to wysiłek równy przebiegnięciu maratonu, musisz więc odpowiednio się do niego przygotować. Powinnaś ruszać się co najmniej 30 minut dziennie. Wyćwiczone mięśnie pomogą Ci w porodzie, a także, dzięki szybszemu obkurczaniu, powrocie do formy i sylwetki sprzed ciąży. Samodzielny trening może być ryzykowny, dlatego najlepiej skorzystaj z porad trenera personalnego lub wybierz się na dedykowaną gimnastykę dla mam. Podczas treningów wzmocnisz swój kręgosłup, nauczysz się kontroli nad oddechem i ujędrnisz ciało. Dostarczysz też organizmowi endorfin, a dobry nastrój pomoże Ci czuć się piękną, także w zaawansowanej ciąży.

Obraz
© Materiały prasowe

Sposoby na rozstępy

Prawie każda przyszła mama boi się, że po porodzie nie wróci do dawnej sylwetki, a jej skórę pokryje pajęczyna rozstępów. Można temu zapobiec ćwicząc i systematycznie wzmacniając skórę. Najważniejsze jest, aby od pierwszych dni ciąży stosować odpowiednie preparaty zawierające składniki nawilżające i oleje. Kremy na rozstępy dostępne w aptekach są bogate m.in. w witaminę E, wzmacniającą i uelastyczniającą skórę. Preparaty należy wklepywać w skórę 2 razy dziennie. Rozstępy mogą się pojawić nie tylko na brzuchu, ale i udach, pośladkach czy piersiach, dlatego nie pomijaj tych części ciała. Przed wmasowaniem kremu wykonaj delikatny peeling, który pozwoli preparatowi lepiej wchłonąć się w skórę. Duży wybór kremów na rozstępy znajdziesz w Aptekaprima24.

Obraz
© Materiały prasowe

Piękna podczas porodu

Z jednej strony poród jest ważnym i pięknym wydarzeniem w życiu kobiety. Większość przyszłych mam obawia się jednak bólu, komplikacji, a nawet utraty godności i seksapilu w oczach swojego partnera. Coraz więcej pań decyduje się przełamać ten stereotyp i wejść w nową rolę piękną. Nie chodzi tu o to, aby po porodzie wyglądać jak modelka z okładki, bo to niemożliwe. Kilka zabiegów i małe zakupy przed rozwiązaniem potrafią zdziałać cuda i dodać młodej mamie pewności siebie. W pierwszych dniach połogu na pewno odwiedzą Cię najbliżsi. Mimo bólu możesz poczuć się wtedy piękną mamą. Przed porodem zafarbuj włosy, zrób delikatny manicure, kup ładny szlafrok i piżamę. Możesz też skorzystać z zabiegów SPA dla kobiet w ciąży i udać się na masaż relaksacyjny. Poczujesz się doskonale podczas fotograficznej sesji ciążowej. Ubierz coś seksownego, zrób perfekcyjny makijaż i oddaj się w ręce profesjonalnego fotografa. Pamiętaj, że bycie matką nie przekreśla bycia kobietą. Bycie piękną zaczyna się od głowy. Dopuść więc do siebie myśl, że jesteś atrakcyjna – przed, w trakcie i po porodzie.

Obraz
© Materiały prasowe

Urodziłam i co dalej?

Po porodzie dbanie o siebie schodzi na dalszy plan. Priorytetem jest dziecko, a nieprzespane noce i obolałe ciało nie pomagają kobiecie czuć się piękną. Daj sobie trochę czasu zanim wejdziesz w nowy rytm. Nie odkładaj jednak zbyt długo myślenia o sobie. Kiedy poczujesz się lepiej pozwól partnerowi sprawdzić się w roli ojca, a sama odpocznij i wróć do formy. Jeśli karmisz piersią, skorzystaj z laktatora, aby maluch w czasie Twojej nieobecności miał co jeść. Przejrzyj szafę i znajdź coś ładnego z przed ciąży. Wybierz się na zakupy z koleżanką. Przygotuj sobie domowe SPA. Zapal świece, weź kąpiel, posłuchaj relaksacyjnej muzyki. Zadbaj o swój biust, który potrzebuje teraz szczególnej pielęgnacji. Żele i balsamy ujędrniające do piersi znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że Twój pozytywny nastrój i energia pozytywnie wpłynie także na dziecko!

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Komentarze (3)