Zima nam nie sprzyja. Jak dbać o urodę o tej porze roku?
Włosy i skóra nie lubią mrozu, wiatru i padającego śniegu. A przecież nie jesteś w stanie się przed nimi ochronić, chyba że zamieszkasz w cieplejszym klimacie. Co zrobić, kiedy pęka ci skóra na dłoniach, usta pieką, a włosy się przetłuszczają i puszą?
19.01.2018 14:38
Usta potrzebują intensywnego nawilżenia
Niektórzy zapewne sądzą, że oblizywanie warg na wietrze i mrozie w pewien sposób ochroni je przed wysuszeniem i pękaniem. A to nieprawda. Właśnie w ten sposób łatwo można pozbawić usta ochronnej otoczki. Wysuszone wargi pękają, a my czujemy niekomfortowe pieczenie, a czasami nawet ból.
Jak dbać o usta zimą? Przede wszystkim należy pamiętać o pomadce ochronnej i balsamie, które zawierają witaminę E, miód lub masło shea. Jednak to nie wszystko. Żeby wzmocnić działanie tych kosmetyków, używaj delikatnych peelingów bądź wykonuj masaże szczoteczką do zębów tuż przed snem. W ten sposób usuniesz martwy naskórek, poprawisz strukturę warg i ich ukrwienie.
Dłonie są niezwykle delikatne
Wracasz do domu i czujesz, że piecze cię skóra dłoni? Spoglądasz na nie i widzisz pęknięcia, suche skórki, a nawet czerwone punkciki? To dość częsty problem. Zima bardzo mocno wysusza delikatną skórę dłoni, dlatego szczególnie o tej porze roku należy pamiętać o jej pielęgnacji. Najlepiej sprawdzi się tłusty i mocno nawilżający krem do rąk, ale nie tylko. By nie szkodzić sobie bardziej, warto używać delikatniejszych mydeł, bo zwykłe potrafią przesuszać, a – jak wiadomo – higiena dłoni jest na pierwszym miejscu. Nie zapominaj też o rękawiczkach. Bez nich się nie obejdzie, zwłaszcza podczas siarczystych mrozów.
Zimą cierpią też skórki wokół paznokci, więc warto odpuścić sobie częste malowanie lakierem, a postawić na pielęgnację za pomocą odżywek i oliwek. Świetnie sprawdzi się również krem, który odżywi paznokcie.
Włosy – one też nie lubią zimna
Panie, które regularnie noszą czapkę i mają długie włosy, znają ten problem od podszewki: włosy trudniej się układają, elektryzują, a do tego znacznie szybciej przetłuszczają. I wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem będzie schowanie tej nieszczęsnej czapki do szafy, ale nic bardziej mylnego. Przemrożone włosy stają się słabsze i szybciej wypadają. Czapka więc jest przyjaciółką, bez której nie możesz przetrwać zimy.
Jeśli włosy się elektryzują, to warto używać maseczek oraz odżywek, które poprawią ich strukturę. Zbawienna będzie też suszarka z jonizacją, szczotka z naturalnego włosia oraz letnia, ale nie za gorąca woda, którą spłukuje się głowę. Jeśli włosy nadmiernie się przetłuszczają, to trzeba je myć lekkimi szamponami albo szamponami przeciwłupieżowymi. Należy też odstawić ciężkie kosmetyki do stylizacji włosów, a wybierać te przeznaczone dla włosów delikatnych, które zawierają lekkie substancje pielęgnujące.