Trwa ładowanie...
dkns236

Złamane serce to medyczny fakt. Tak twierdzą lekarze

Czy może być smutniejsza wiadomość niż to, że można umrzeć z powodu złamanego serca? Jeśli kiedykolwiek przez to przeszliście, to pamiętacie ból i smutek, które temu towarzyszą. Może nawet czuliście, jakby serce zostało złamane na pół?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Złamane serce może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ objawy są prawie identyczne jak objawy zawału.
Złamane serce może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ objawy są prawie identyczne jak objawy zawału. (123RF)
dkns236

Chociaż serce nie może technicznie pękać na dwie połowy, to może "pęknąć" w odpowiedzi na silny emocjonalny ból lub stres. Zjawisko "zespołu złamanego serca", zwanego również kardiomiopatią Takotsubo lub kardiomiopatią stresową, odkryto w 1990 r. w Japonii. Jak się okazuje, dotyka głównie kobiety.

Co to jest zespół złamanego serca?

Według dr Nicole Harkin, kardiolożki i asystentki klinicznej z Uniwersytetu w Nowym Jorku, która rozmawiała z The Independent, "Zespół złamanego serca pojawia się, gdy funkcja pompy serca u człowieka tymczasowo zmniejsza się w odpowiedzi na silny stres fizyczny lub emocjonalny. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale podejrzewa się, że jest to spowodowane szkodliwym działaniem nagłego wzrostu katecholamin".

dkns236

Złamane serce może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ objawy są prawie identyczne jak objawy zawału, w tym, jak twierdzi doktor Harkin, ból w klatce piersiowej lub duszność.

Co powoduje zespół złamanego serca i kto na tym cierpi?

"Chociaż jest to choroba rzadka, jest bardziej powszechna niż wcześniej podejrzewano i występuje częściej u kobiet, i osób starszych" - powiedziała dr Harkin.

Według Harvard University Medical School, 90 procent tych przypadków, to kobiety w wieku od 58 do 75 lat. Badania sugerują, że 5 procent z nich, ocenianych jako zawał, w rzeczywistości cierpi z powodu zespołu złamanego serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkns236

Podziel się opinią

Share
dkns236
dkns236