Uśmiech to jedna z pierwszych rzeczy, jakie zauważamy, poznając nowych ludzi. Dobrze, żeby był piękny i biały. I o to większość z nas dba. Niestety, nieświadomie popełniamy sporo błędów, które sabotują nasze starania. Jakie nawyki należy zarzucić, aby nie zrobić krzywdy zębom?
Uśmiech to jedna z pierwszych rzeczy, jakie zauważamy, poznając nowych ludzi. Dobrze, żeby był piękny i biały. I o to większość z nas dba. Niestety, nieświadomie popełniamy sporo błędów, które sabotują nasze starania. Jakie nawyki należy zarzucić, aby nie zrobić krzywdy zębom?
Używanie zębów jako narzędzi
Twoje zęby są tak ostre, że możesz nimi bez problemu otworzyć paczkę herbatników lub opakowanie z płytą CD? Jeśli będziesz używała ich jak nożyczek czy otwieracza, dość szybko przekonasz się, że czubki zębów są wyjątkowo wrażliwe. Łatwo je stępić a jeszcze łatwiej - nadłamać. Zatem zaopatrz się w podręczne nożyczki i daj zębom odpocząć.
Złe szczotkowanie
Wydawać by się mogło, że wystarczy szczotkować zęby dwa razy dziennie i wszelkie problemy zniszczy się w zarodku. Trzeba tylko pamiętać, jak prawidłowo szczotkować zęby. Bardzo ważne jest, aby sięgać po szczotki z miękkiego włosia. Te twarde niszczą dziąsła i naruszają szkliwo zębów. Ponadto ważna jest sama technika. Nie szczotkujemy zębów od prawej do lewej, płasko przyciskając główkę do zębów. Szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni, tak aby nie naruszać dziąseł. Ważne, aby szczotkować wszystkie zęby, w tym trzonowe i przedtrzonowe, a nie tylko te, które są widoczne.
Niewłaściwe stosowanie nici
Stosowanie nici dentystycznej nie jest szczególnie popularne w naszym kraju. A szkoda. Bo właściwie stosowana nić chroni przed nagromadzeniem baterii w przestrzeniach międzyzębowych. Trzeba jednak pamiętać, że dziąsła są bardzo wrażliwe, więc nitkuj zęby delikatnie. Jeśli nić pęka oznacza to, że wkładasz w nitkowanie za dużo siły. Krwawienie dziąseł to znak, że robisz to źle. W przypadku dziąseł i zębów delikatność to podstawa.
Nie wypłukujesz ust
Stosujesz płyn do płukania jamy ustnej? Doskonale! A czy wiesz, że po jego użyciu powinnaś od razu wypłukać buzię czystą wodą? Jeśli używasz antybakteryjnego płynu na bazie alkoholu warto pamiętać, że alkohol wysusza buzię i tworzy tym samym idealne środowisko do rozwoju bakterii. Stąd pojawia się zjawisko nieprzyjemnego, porannego oddechu. Aby temu zaradzić, po użyciu płynu przepłucz usta wodą. I pod żadnym pozorem nie rezygnuj z prawidłowej higieny!
Nie żujesz gumy
Guma bez cukru to twój najlepszy przyjaciel gdy nie możesz umyć zębów po posiłku. Mechaniczny proces żucia bezcukrowej gumy pomaga usunąć część płytki nazębnej. Pamiętam tylko, żeby nie rzuć gumy non stop. To szkodliwe dla mięśni i stawów żuchwy i szczęki. Wystarczy 10 - 15 minut żucia gumy po posiłku by usunąć mnóstwo bakterii. Oczywiście musisz się upewnić, że twoja ulubiona guma nie jest napakowana cukrem, bo wówczas osiągniesz odwrotny efekt.
Dieta zbyt bogata w kwasy
Owoce, warzywa i soki są podstawą diety. Zgodnie z zaleceniami WHO powinniśmy spożywać pięć porcji dziennie. Jednak problem w tym, że dieta bogata w owoce to również sporo kwasów owocowych, które niszczą szkliwo. Nie oznacza to, że masz zrezygnować ze zdrowej diety. Ale jeśli to możliwe, pij soki i koktajle owocowe przez słomkę, a potem wypłucz usta wodą. Pamiętaj też, że kwasy rozmiękczają szkliwo, więc przez godzinę po posiłku zawierającym owoce czy soki lepiej nie szczotkować zębów, bo możesz w mechaniczny sposób uszkodzić szkliwo.
Gryziesz lód
Nie wsadziłabyś do ust kamienia i nie próbowałabyś go rozgryźć prawda? Lód jest niewiele mniej twardy niż kamień. Więc opanuj dziecięce zapędy i postaraj się nie rozgryzać kostek lodu. W ten sposób unikniesz mechanicznych uszkodzeń i naruszenia szkliwa.