Złe wieści dla Polek. Oto co im grozi na emeryturze

Są lepiej wykształcone, a i tak finalnie mogą dostać nawet 1000 zł mniej emerytury niż mężczyźni. Rzadziej też zajmują wysokie stanowiska w firmach. Niestety, to niejedyne smutne dane, które przedstawiono w najnowszym raporcie przygotowanym przez Główny Urząd Statystyczny.

Polki zarabiają mniej od Polaków
Polki zarabiają mniej od Polaków
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK

07.12.2023 | aktual.: 07.12.2023 20:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

GUS opublikował raport "Kobiety na drodze zrównoważonego rozwoju", w którym poddano analizie m.in. zarobki, wykształcenie, wysokości emerytury oraz zdrowie Polek. Wzięto pod uwagę dane dotyczące ostatnich 10 lat życia kobiet w naszym kraju. Niestety, wnioski nie napawają optymizmem.

Luka płacowa kobiet wciąż odczuwalna

Zgodnie z danymi pozyskanymi przez GUS, kobiety w Polsce są znacznie lepiej wykształcone od mężczyzn. Okazuje się, że coraz więcej pań kończy uczelnie wyższe. W ostatniej dekadzie aż 60 proc. studentów to kobiety. W dodatku Polki chętnie też kontynuują dalszą naukę, np. na studiach podyplomowych, gdzie stanowią ok. 70 proc. uczących się.

Warto również podkreślić, że aż 53 proc. tytułów doktora należy do kobiet. W przypadku tytułu profesora jest to już tylko 37 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wykształcenie nie idzie jednak w parze z wynagrodzeniem kobiet. GUS podaje, że w 2021 r. Polki zarabiały średnio o 4,5 proc. mniej niż mężczyźni. Warto jednak dodać, że mimo wszystko zarobki kobiet w większości sektorów nieco zbliżyły się do dochodów panów.

Niestety, nie wszędzie sytuacja zdaje się poprawiać. Dobrym przykładem są m.in. finanse i ubezpieczenia, gdzie zdarza się, że kobiety zarabiają średnio aż o 30 proc. mniej niż mężczyźni pracujący na równorzędnych stanowiskach.

Musimy wspomnieć, że mimo tych dość niepokojących informacji, Polska w porównaniu z innymi krajami nie wypada najgorzej. W zestawieniu wysokość luki płacowej w różnych państwach Europy zajmujemy bowiem czwarte miejsce.

 Wykres z raportu "Kobiety na drodze zrównoważonego rozwoju"
Wykres z raportu "Kobiety na drodze zrównoważonego rozwoju"© GUS

Polskie seniorki ze znacznie niższą emeryturą

GUS przyjrzał się również seniorkom żyjącym w Polsce. Okazuje się, że wiele kobiet po 60 roku życia mogło borykać się z problemami finansowymi.

"Na każde 100 Polek w wieku 60 lat i więcej zagrożonych ubóstwem było od 18 do 22, zaś na 100 Polaków w tej samej grupie wieku – od 15 do 17" - można przeczytać w raporcie.

Sytuacja nie wygląda też dobrze w przypadku emerytur. Według danych zebranych przez GUS w latach 2011-2022 kobietom wypłacano średnio aż o 30 proc. niższe świadczenie niż mężczyznom.

Ma to związek m.in. z długością życia kobiet oraz wcześniejszym przejściem na emeryturę. Nie pomaga również wspomniana wcześniej luka płacowa.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (25)