Złe wieści dla Polek. Oto co im grozi na emeryturze

Złe wieści dla Polek. Oto co im grozi na emeryturze

Polki zarabiają mniej od Polaków
Polki zarabiają mniej od Polaków
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK
07.12.2023 15:41, aktualizacja: 07.12.2023 20:49

Są lepiej wykształcone, a i tak finalnie mogą dostać nawet 1000 zł mniej emerytury niż mężczyźni. Rzadziej też zajmują wysokie stanowiska w firmach. Niestety, to niejedyne smutne dane, które przedstawiono w najnowszym raporcie przygotowanym przez Główny Urząd Statystyczny.

GUS opublikował raport "Kobiety na drodze zrównoważonego rozwoju", w którym poddano analizie m.in. zarobki, wykształcenie, wysokości emerytury oraz zdrowie Polek. Wzięto pod uwagę dane dotyczące ostatnich 10 lat życia kobiet w naszym kraju. Niestety, wnioski nie napawają optymizmem.

Luka płacowa kobiet wciąż odczuwalna

Zgodnie z danymi pozyskanymi przez GUS, kobiety w Polsce są znacznie lepiej wykształcone od mężczyzn. Okazuje się, że coraz więcej pań kończy uczelnie wyższe. W ostatniej dekadzie aż 60 proc. studentów to kobiety. W dodatku Polki chętnie też kontynuują dalszą naukę, np. na studiach podyplomowych, gdzie stanowią ok. 70 proc. uczących się.

Warto również podkreślić, że aż 53 proc. tytułów doktora należy do kobiet. W przypadku tytułu profesora jest to już tylko 37 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wykształcenie nie idzie jednak w parze z wynagrodzeniem kobiet. GUS podaje, że w 2021 r. Polki zarabiały średnio o 4,5 proc. mniej niż mężczyźni. Warto jednak dodać, że mimo wszystko zarobki kobiet w większości sektorów nieco zbliżyły się do dochodów panów.

Niestety, nie wszędzie sytuacja zdaje się poprawiać. Dobrym przykładem są m.in. finanse i ubezpieczenia, gdzie zdarza się, że kobiety zarabiają średnio aż o 30 proc. mniej niż mężczyźni pracujący na równorzędnych stanowiskach.

Musimy wspomnieć, że mimo tych dość niepokojących informacji, Polska w porównaniu z innymi krajami nie wypada najgorzej. W zestawieniu wysokość luki płacowej w różnych państwach Europy zajmujemy bowiem czwarte miejsce.

 Wykres z raportu "Kobiety na drodze zrównoważonego rozwoju"
Wykres z raportu "Kobiety na drodze zrównoważonego rozwoju"© GUS

Polskie seniorki ze znacznie niższą emeryturą

GUS przyjrzał się również seniorkom żyjącym w Polsce. Okazuje się, że wiele kobiet po 60 roku życia mogło borykać się z problemami finansowymi.

"Na każde 100 Polek w wieku 60 lat i więcej zagrożonych ubóstwem było od 18 do 22, zaś na 100 Polaków w tej samej grupie wieku – od 15 do 17" - można przeczytać w raporcie.

Sytuacja nie wygląda też dobrze w przypadku emerytur. Według danych zebranych przez GUS w latach 2011-2022 kobietom wypłacano średnio aż o 30 proc. niższe świadczenie niż mężczyznom.

Ma to związek m.in. z długością życia kobiet oraz wcześniejszym przejściem na emeryturę. Nie pomaga również wspomniana wcześniej luka płacowa.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl