Trwa ładowanie...
d4mb61m

Zobacz gambijski rytuał chroniący przed złem – tylko na Brave Festival 2015

Gambijscy muzycy i tancerze przedstawią transowy rytuał chroniący przez złymi duchami. Bębniarze i tancerze z grupy Kucha Kassem tworzą energetyczne, wciągające intensywnością spektakle. Ich występ można będzie zobaczyć 14 lipca podczas 11. edycji Brave Festival.

d4mb61m

Jak wygląda rytuał? Najważniejszą postacią ceremonii jest Kumpo – postać od stóp do głów zakryta liśćmi palmowymi, wirująca w intensywnym rytmie bębnów i śpiewu. Taniec Kumpo symbolizuje bogactwo i siłę natury. Wykonywany jest w Senegalu i Gambii.

– Rytuał służy również do wezwania mocy chroniących wspólnotę przed złymi duchami. To niezwykły rytuał, transowy, wciągający i niepokojący. Uczestnicy mają wrażenie, że dotykają czegoś światem spoza naszego świata – opowiada Adrian Podgórny, manager programowy Brave Festival.

Grupa Kucha Kassem przedstawia również inne dawne tradycje, jak na przykład taniec sofora. Jego celem jest podtrzymywanie więzi i jedności między klanami. Kucha Kassem tworzy energetyczne choreografie inspirując się mitologią ludów Diola i Mandingo. Artyści wykorzystują różnego rodzaju bębny – od popularnych w Afryce djembé i dundun, po zestaw kilku bębnów bougarabou, charakterystyczny dla kultury Diola. Rytm bębnów i dynamika tancerzy mocno zapadają w pamięć.

*Kucha Kassem Koncert: Scena plenerowa – Instytut im. Jerzego Grotowskiego – Studio Na Grobli 14 lipca 2015 r. – godz. 20:30 Brave Meetings (wstęp wolny): Klub Festiwalowy Mleczarnia, ul. Włodkowica 5 14 lipca 2015 r. – godz. 15:00 Brave Festival 2015 odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu. *

d4mb61m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mb61m