Zrób koniecznie w czerwcu. Zapomnisz o chwastach

Czerwiec to miesiąc, w którym zbieramy pierwsze plony owoców i warzyw. Za chwilę rozkwitną piwonie, dzwoneczki czy niezapominajki. Przed nami naprawdę dużo pracy. Jak wygląda czerwiec według kalendarza ogrodnika? Wyjaśniamy.

Harmonogram prac w ogródku na czerwiec
Harmonogram prac w ogródku na czerwiec
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

09.06.2023 | aktual.: 11.06.2023 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czerwcu prace ogrodowe rozkręcają się na dobre. O ile dotychczas musieliśmy jedynie sadzić, nawozić i podlewać rośliny, o tyle w czerwcu czeka na nas znacznie więcej obowiązków. To dobry moment, żeby zaplanować wszystkie prace co do dnia.

Rozmnażanie, przycinanie, odchwaszczanie — to czeka nas w czerwcu

Już na początku czerwca powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakim stanie są rośliny jednoroczne. Warto przekopać więc ogród w celu pobycia się przekwitniętych cebulek roślin. Jeśli chodzi zaś o krzewy czy byliny, w czerwcu powinno przyciąć się ich przekwitłe kwiatostany.

Nie można też zapomnieć o zwykłych pracach porządkowych. W związku z coraz to wyższą temperaturą, wokół rabat mogą zacząć pojawiać się chwasty, które trzeba regularnie usuwać, ale też i liczne szkodniki. W czerwcu warto zastosować naturalne opryski, które wzmocnią rośliny przed atakiem szkodników i chorób grzybowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli w twoim ogrodzie są zioła, najprawdopodobniej już się rozrosły. To dobry moment, żeby nieco je przyciąć. Dzięki temu zyskają na kondycji, ale też i wyglądzie. Ścięte zioła można zamrozić albo zasuszyć. W czerwcu można też zacząć siać kolejne rośliny, takie jak botwina, koper, szpinak, szczaw, ogórki, patisony, papryka, kabaczek, cukinia, cykoria, buraki czy fasolka szparagowa. To ostatni dzwonek na sianie roślin, bowiem zasadzone później, mogą nie wydać plonów.

Zanim zaczną się upały, zadbaj o ogród

Czerwiec to miesiąc, w którym zaczyna się kalendarzowe lato. Warto więc przygotować ogród na nadchodzące upały. Jak go zabezpieczyć? Przede wszystkim, ściółkując rośliny. Ściółkowanie to nic innego jak rozsypywanie wokół rabat kory albo ściętej, przesuszonej trawy. Ten zabieg zminimalizuje wyparowywanie wody z gleby, która w trakcie upałów narażona jest na przesuszenie.

Poza ściółkowaniem powinno się też zająć formowaniem i przycinaniem żywopłotów, a także drzew iglastych. To ważny zabieg, którego nie powinno się pomijać. Nie można zapominać też o regularnym i obfitym podlewaniu roślin.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (2)