Te prace trzeba wykonać w ogrodzie w kwietniu. O jednej mało kto pamięta

Kwieceń to miesiąc, w którym wiosna rozpoczyna się na dobre. To czas, kiedy prace w ogrodzie zaczynają nabierać rozpędu. Jeśli chcesz cieszyć się piękną zielenią za dwa miesiące, dowiedz się, jakie zabiegi musisz przeprowadzić w tym miesiącu.

Kwiecień to czas intensywnych prac ogrodowych
Kwiecień to czas intensywnych prac ogrodowych
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | FILIP OLEJOWSKI

06.04.2023 21:19

Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata. To przysłowie doskonale oddaje pogodę w kwietniu. Jednego dnia jest zimno, kolejnego pada śnieg, a chwilę później wychodzi słońce, a temperatura sięga prawie 20 stopni Celsjusza. Mimo to kwiecień to moment intensywnych prac w ogrodzie. W tym miesiącu musisz skupić się głównie na kwiatach i warzywach strączkowych.

Kwiecień w ogrodzie. Zapoznaj się z kalendarzem ogrodnika

W kwietniu będzie trzeba skupić się na przygotowaniu gruntu pod rośliny i ich sadzeniu, a także na rozmnażaniu, rozszczepianiu i wysadzaniu kwiatów ozdobnych. Już teraz możesz sadzić kwiaty takie jak stokrotki, bratki i mieczyki. Warto jednak poczekać jeszcze chwilę, żeby temperatura się nieco ustabilizowała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po kwiatach czas na sadzenie warzyw do gruntu. Pietruszka, rzodkiewka, cebula, kalafior kapusta — te warzywa można już siać w ziemi. Przed zasadzeniem konieczne jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Potrzebna będzie żyzna i próchnicza ziemia o odczynie neutralnym lub lekko zasadowym. Jeśli w twoim ogródku znajdują się drzewka i krzewy owocowe, to najwyższy czas, żeby je nieco przyciąć. Dzięki temu będą lepiej owocować.

Warto także pochylić się nad trawnikiem. Po zimie jego stan pozostawia wiele do życzenia, dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie wertykulacji trawnika, która sprawi, że trawa zacznie rosnąć szybciej i gęściej.

Jeśli w trawniku pojawiły się przerzedzenia, kwiecień to dobry moment, żeby dosiać nieco trawy. Po wertykulacji i dosianiu daj trawie odpocząć, ale tylko na chwilę. Po kilku dniach trzeba zabrać się za koszenie trawnika. Starą, zniszczoną trawę należy ściąć możliwie jak najkrócej. Przyda się też nawóz z wysoką zawartością azotu. Dzięki tym trzem zabiegom trawnik w krótkim czasie stanie się zielony i gęsty.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)