Obsyp tym pędy. Hortensja tylko na to czeka
Hortensje to wyjątkowo popularne krzewy w polskich ogrodach. Są nie tylko piękne, ale i wytrzymałe. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć roślinę na zimę oraz kiedy ją przycinać, aby w nowym sezonie cieszyć się jej pięknymi kwiatami.
Popularność hortensji wynika nie tylko z jej pięknych kwiatów, ale stosunkowo łatwej uprawy i pielęgnacji. To mało wymagająca i odporna na wiele czynników roślina, która dekoruje ogród niemalże przez cały sezon – od wiosny do jesieni.
Podstawą pielęgnacji jest odpowiednie przycinanie tych roślin. Warto wiedzieć, które odmiany tego potrzebują do bujnego kwitnienia, a których stanowczo nie powinno się podcinać. Trzeba jednak dokładnie wiedzieć, kiedy można to zrobić, w przeciwnym razie hortensja może wcale nie zakwitnąć.
Kiedy podcinać hortensje?
O tym, kiedy najlepiej podciąć hortensję i czy w ogóle tego potrzebuje, decyduje jej odmiana. I tak hortensja ogrodowa nie wymaga przycinania. W tym przypadku, wczesną wiosną należy jedynie delikatnie usuwać zwiędłe kwiaty i suche gałązki tak, aby nie uszkodzić nowych pędów.
Tuż po ostatnich przymrozkach, czyli także wczesną wiosną, należy podcinać hortensję bukietową. Pędy ścinamy krótko, około 2/3 ich długości, co skutecznie pobudzi roślinę do wzrostu i bujnego kwitnienia przez cały sezon. Warto także systematycznie przeglądać kwiaty i w razie potrzeby usuwać obumarłe lub chore pędy.
Początek wiosny to także czas, w którym mocnego przycięcia wymaga kolejna odmiana hortensji – drzewiasta. Starsze rośliny najlepiej przyciąć do wysokości około 15 cm nad ziemią, a młodsze wystarczy skrócić o około połowę.
Jak zabezpieczyć hortensję przed zimą?
Jesienią warto przygotować hortensje na zimę. Nie powinno się w tym czasie podcinać tych roślin, ponieważ młode pędy nie zdążą się zregenerować przed nadejściem zimy, a będąc narażone na niskie temperatury zwyczajnie nie zakwitną na wiosnę.
W połowie listopada warto za to wykonać kopczykowanie hortensji, czyli obsypać dolną część pędów i korzenie korą z drzew iglastych, ziemią ogrodową lub mieszanką ziemi i kompostu. Warto też zabezpieczyć roślinę przed utratą wilgoci i niskimi temperaturami za pomocą agrowłókniny, którą należy owinąć wokół hortensji i obwiązać sznurkiem.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Hortensja. Tajniki uprawy i pielęgnacji niezwykłej sierpniowej rośliny
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl