FitnessBezrobocie skraca życie białych, niewykształconych kobiet

Bezrobocie skraca życie białych, niewykształconych kobiet

Bezrobocie skraca życie białych, niewykształconych kobiet
Źródło zdjęć: © 123RF
31.05.2013 13:05, aktualizacja: 31.05.2013 15:02

Naukowcy od jakiegoś czasu zauważyli już, że średnia długość życia niewykształconych, białych kobiet skraca się, ale nie byli w stanie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Nowe badanie pokazało, że na wzrost śmiertelnych przypadków w tej grupie mają wpływ dwa czynniki: bezrobocie oraz nałóg nikotynowy.

Naukowcy od jakiegoś czasu wiedzieli już, że średnia długość życia niewykształconych, białych kobiet skraca się, ale nie byli w stanie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Nowe badanie pokazało, że na wzrost śmiertelnych przypadków w tej grupie mają wpływ dwa czynniki: bezrobocie oraz nałóg nikotynowy.

Celem badania opublikowanego w "The Journal of Health and Social Behavior" było wyjaśnienie wzrastającej różnicy w śmiertelności kobiet nie posiadających średniego wykształcenia oraz kobietami z maturą lub wyższym wykształceniem. Okazało się, że poziom umieralności wśród pań gorzej wykształconych był o 37 proc. wyższy niż u ich lepiej wyedukowanych koleżanek - rokrocznie w latach 1997 - 2001. Współczynnik ten wzrósł do 66 proc. w latach 2002 - 2006.

Naukowcy posłużyli się danymi z ankiety przeprowadzonej przez Narodowe Centrum Statystyk Zdrowotnych w USA (National Center for Health Statistics) na 47 tysiącach kobiet w wieku 45 - 84 lat. Wzięto pod uwagę kilkanaście czynników, które mogły mieć wpływ na różnicę w śmiertelności kobiet, m. in. ubóstwo, otyłość, stan cywilny czy spożywanie alkoholu.

Okazało się jednak, że nie miały one większego wpływu na średnią długość życia badanych kobiet - w przeciwieństwie do palenia papierosów, jednak szkodliwość nikotyny udowodniono już dawno. Badacze byli natomiast zaskoczeni, jak dramatyczny efekt przynosi brak pracy, nawet jeśli kobiety miały zapewniony minimalny dochód w postaci zasiłku dla bezrobotnych.

- Co jest takiego w fakcie posiadaniu pracy, poza oczywistym zysku materialnym, że wpływa na śmiertelność? - zastanawia się dr Jennifer Karas Montez z Uniwersytetu Harvarda, która była autorką badania. Wciąż wzrasta ilość zgonów wśród młodych, niewykształconych kobiet w Stanach Zjednoczonych. Ze statystyk wynika, że w latach 1990 - 2008 ich średnia długość życia skróciła się o 5 lat. Podobna sytuacja miała miejsce w Rosji, tuż po upadku Związku Radzieckiego, kiedy w kraju panował gospodarczy chaos. Naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin zaobserwowali w tym roku ogólny wzrost umieralności wśród kobiet o 40 proc.

Dr Montez pragnie znaleźć odpowiedź na szereg pytań, w tym na kwestię wpływu stanu zatrudnienia na zdrowie. Według niej posiadanie pracy ma istotny wpływ na niematerialne aspekty, które poprawiają stan zdrowia, w tym poczucie celu i kontroli w życiu oraz zapewnienie sieci kontaktów, które przyczyniają się do zmniejszenia izolacji społecznej.

Na podst. nytimes.com (mtr/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (220)
Zobacz także